MedicinesStudent Tips

Anestol Pomad Nedir? Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir? Fiyat?

Contents

Anestol Pomad Nedir

Anestol Pomad, etken maddesi lidokain hidroklorür olan lokal anestezik bir ilaçtır. Bu ilaç, deriyle temas ettiğinde deride bulunan hücrelerin birbiri arasındaki sinirsel iletimini engelleyerek bölgesel uyuşma sağlamaktadır.

Anestol Pomad Kullanımı

Deride oluşan yoğun ağrı ve kaşıntıyı engelleyen Anestol Pomad, uygulandığı bölgedeki sinirlerin iletimini bloke eden bir ilaçtır. Böylece; deride yaralanmalara bağlı oluşan yıpranma, tahriş ve yanmaların olumsuz etkilerini ortadan kaldırır. Anestol Pomad en çok, deride meydana gelen ağrılar, çeşitli nedenlerle ortaya çıkan kaşıntılar, meme ucu ve dudak gibi hassas bölge çatlakları ve hemoroid ile makat çatlağı gibi rahatsızlıkların giderilmesinde kullanılmaktadır. Bunun yanında çocuklarda ve yetişkinlerde böcek ısırığına bağlı olarak deride hissedilen acıma ve kaşıntı hissini de ortadan kaldırmaktadır. Öte yandan tıbbi müdahalelerde ağız içi ve yutak yüzeyinde yapılan anestezik uygulamalarda kullanımı yaygındır.

Anestol Pomad kullanımı, deri bölgesinde hissedilen acıyı hafifletmek ve o bölgeyi uyuşturmak için gerekli olan en az miktarlar yapılmalıdır. Doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde, acı, ağrı ya da kaşıntı hissedilen bölgeye uygulanmalıdır. Bununla beraber ilacın uygulanacağı bölgenin temiz olmasına dikkat edilmelidir. Anestol Pomad ilacından parmak ucuyla alınacak ufak bir miktar, uyuşturulması istenen bölgeye yavaş hareketlerle dağıtılarak sürülmelidir. Bu bölgede ince bir tabaka oluşturacak şekilde dağıtarak cilde yedirilmelidir. Ayrıca anal fissürde (makat çatlağı), makatın dışına ve hafifçe ağzına sürülmelidir. Doz aşımı olmadığından günde birkaç defa uygun görülen miktarda kullanılabilir.

Anestol Pomad Yan Etkileri Nelerdir?

Anestol Pomad, ilacın etken maddesine alerjisi olanlarda birtakım yan etkiler gösterebilmektedir. Söz konusu Anestol Pomad yan etkileri şunlardır:

  • Nefes almada zorluk ve yutkunma güçlüğü
  • Ağızda ve dudaklarda aniden meydana gelen şişlik
  • El ve ayaklarda görülen kızarıklıklar ve şişkinlikler
  • Cildin farklı bölgelerinde aniden ortaya çıkan kaşıntılar.
READ This:  VOLTAREN 50 İlacı Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri Nelerdir, Fiyatı?

Anestol Pomad’ın bu yan etkileri doz miktarına bağlı olarak artış gösterebilir.

Anestol Pomad Ne Kadar?

Anestol Pomad fiyatı, %5 30 gram Pomad olacak şekilde 2019 yılında 11.49 TL’den tüm eczanelerde satışa sunulmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Aldactone İlacı Nedir? Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir? Fiyat? başlıklı makalemizde Aldactone, Aldactone fiyatı ve Aldactone kıllanma yapar mı hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

Back to top button