MedicinesStudent Tips

Dexplus İlacı Nedir, Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri Nelerdir? Fiyatı

Contents

Dexplus İlacı Nedir

Dexplus ilacında etkin madde olarak deksketoprofen ve tiyokolsikosid bulunur. Bu ilaç, açık sarı renkli, düz yüzeyli, yuvarlak efervesan tabletlerden oluşur. 14 ve 20 efervesan tablet içeren, strip ambalajlarda satılır.

 

Dexplus ilacı tablet içeriğindeki deksketoprofen, trometamol, steroid olmayan antiinflamatuvar ilaçlar olarak isimlendirilen bir ağrı kesici grubudur. Dexplus’ın içeriğindeki tiyokolsikosid ise esas olarak kas gevşetici özelliğe sahiptir. Ağrılı kas spazmlarının semptomatik tedavisi amacıyla kullanılır.

 

Dexplus ilacı, kireçlenme, eklem dışı romatizma, ani ortaya çıkan omurilik kaynaklı ağrılı kas kasılmalarının ek tedavisinde, travma ve ameliyat sonrası oluşan ağrının tedavisi gibi durumlarda kullanılabilir.

 

Dexplus Nasıl Kullanılır?

Öncelikle, Dexplus ilacını doktorunuz nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerektiğini hatırlatmak isteriz. Ayrıca tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz ve Dexplus ilaç prospektüsünü okuyunuz. Dexplus ilaç yan etkileri ile karşılaştığınız zaman direkt olarak doktorunuzla irtibat kurunuz.

Dexplus ilacın her dozunu yeterli miktarda su ile almanız gerekir. Yani ağzı ıslatacak kadar su ile aldığınız zaman ilaç çözülmez ve etkisini fazla göremezsiniz artı olarak hemen çözülemeyeceğinden dolayı midenize zarar verebilir.

Dexplus ilacından 12 saatte bir 1 er tablet olarak alınması gerekir. Dexplus ilaç endikasyonları gereği günde 2 tabletten fazla kullanılmamalıdır.

Dexplus ilaç nasıl kullanılır sorusunun cevabına ek olarak, doktorunuzun önermiş olduğu tedavi süresi genel olarak 5-7 gündür.

Hamilelikte Kullanımı

Hamile olan kadınlar Dexplus ilacını asla kullanmamalıdır. Doktorunuz tarafından muayene edildiğini zaman hamile olduğunuzu belirtmelisiniz. Tedavi sırasında hamile kaldığınızı fark etmeniz durumunda hemen doktorunuza veya eczacınıza bildirmelisiniz

READ This:  Mexia İlacı Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri Nelerdir, Fiyatı?

Emzirme Döneminde Kullanımı

Laktasyon dönemindeki emziren anneler Dexplus ilacını asla kullanmaması gerekir.

Yaş Grubu

Dexplus ilacı, 18 yaşın altındaki çocuklarda kullanılamaz. İlacın yaşlı hastalardaki güvenilirliği ve etkinliği incelemesi sağlanmamıştır.

Dexplus Yan Etkileri Nelerdir?

DEXPLUS ilacının içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan bireylerde yan etkiler görülebilir.

DEXPLUS’ı kullanmayı durdurmanız gereken ve acil bir şekilde doktorunuza bildirmeniz gereken ya da size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurmanız gerekir.

Bu yan etkilerden bazıları;

 • Mide bulantısı ve/veya kusma,
 • Kann ağnsı
 • İshal,
 • Sindirim sorunları (hazımsızlık),
 • Sersemlik,
 • Uyuklama,
 • Uyku düzensizlikleri
 • Sinirlilik,
 • Baş ağnsı,
 • Kızarma,
 • Mide ağnsı, mide sorunlan,
 • Kabızlık,
 • Ağız kuruluğu,
 • Şişkinlik,
 • Yorgunluk,
 • Ağn,
 • Ateş ve titreme hissi,
 • Genel kınklık, keyifsizlik hissi,

Daha önce Dexplus ve benzeri ilaçların uzun süreli kullanımına bağlı sizde bir yan etki oluşturduysa ve özellikle de yaşlıysanız, tedavinin başında karın ağrısı, yanma, kanama gibi yan etkileri fark edebilirsiniz.

Ağız içi veya genital bölgede herhangi bir lezyon ortaya çıktığını, cilt döküntüsü ya da herhangi bir aleıji belirtisini hissederseniz, Dexplus kullanımını bırakmanız gerekir.

Steroid olmayan antiinflamatuvar ilaçlar ile tedavi esnasında, özellikle ayak bileklerinde ve bacaklarda şişlik, kan basıncının yükselmesi ve kalp yetersizliği gibi etkenler bildirildi.

Aşağıdakilerden etkilerden herhangi biri olursa, Dexplus ilacı zararları olduğunda kullanmayı durdurunuz ve acil olarak doktorunuzla iletişime geçiniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurabilirsiniz;

 • Ellerde, ayaklarda, bileklerde, yüzde, dudaklarda şişmeler ya da boğazın yutmayı veya nefes almayı zorlaştıracak şekilde şişmesi durumlarında,
 • Vücudun alerji oluşturan maddelere karşı vermiş olduğu çok şiddetli yanıt, ani aşın duyarlılık durumlarında,
 • Kaşıntılar meydana gelmesi, yüzde, dudakta ve boğazda şişmeler meydana gelmesi,
 • Cilt, ağız, göz ve genital bölgelerde şişlik, kızarıklık, açık yaralar oluşması,
 • Baygınlığın olması,
 • Deride içi sıvı dolu kabarcıklarla seyreden ciddi bir hastalığın görülmesi,
 • Deri dökülmeleri,
 • Kan kusma veya siyah dışkı oluşması,
 • Hava yollarının daralması sebebiyle nefessiz kalma yukarıda belirtilen durumların hepsi çok ciddi yan etkiler olarak bilinir. Eğer bu etkilerden herhangi biri sizde mevcut ise, sizin Dexplus ilacına karşı ciddi derecede alerjiniz olduğunu gösterir.
READ This:  Travazol Krem Nedir? Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir? Fiyatı?

Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanız gerekebilir.

Bu çok ciddi olan yan etkilerin hepsi oldukça seyrek karşılaşılan bir durumdur.

DEXPLUS gibi ilaçlar, kalp krizi veya inme riskinde hafif bir artış ile ilişkilendirilebilir.

Bağışıklık sistemi bozuklukları olan hastalarda yani dexplus ilacı şeker hastalığı gibi durumlarda antiinflamatuvar ilaçlar, seyrek olarak ateş, baş ağrısı gibi etkenlere neden olabilir.

Dexplus Fiyatı

Genel olarak dexplus ilacı çeşitleri piyasalarda bulabilmeniz mümkündür. Fakat doktorunuz size hangi ilacı yazmış ise o ilacı almak için çaba göstermeye dikkat edin lütfen.

Dexplus ilaç fiyatı, Sağlık Bakanlığı’na bağlı İEGM tarafından 17 Haziran 2019 tarihi itibariyle açıklanan KDV dahil satış fiyatı 35,63 TL olarak belirlenmiştir. Neutec İlaç firması tarafından satışa sunulan bu ilaç Jenerik sınıflandırmasında yer alır.

Dexplus Yorumları

Dexplus ilacını kullanan her hasta da farklı etkenler ortaya çıkardığı bilinmektedir. Dezplus yorumları bölümünde de inceleme yapıldığı zaman genel olarak ilacın verilme durumunu göre olumlu yönlerde etki bıraktığı biliniyor.

Her hasta internette yazan yorumlara göre ilaç kullanmaması gerekmektedir. Başta da belirtildiği gibi ilaç her bireyde farklılık gösterebilir ve ilacı kullanmadan önce kesinlikle bir doktorla görüşme sağlamanız gerekir.

Dexplus ilacının içerisinde iki farklı etkin madde yer alır. Bu maddeler 25 mg deksketoprofen ve 4 mg tiyokolşikosid olarak bilinir. Bu etkin maddelerden deksketoprofen ağrı kesici özelliğe, tiyokolşikosid ise kas gevşetici özelliği gösterir. Bu belirtilen etkenlerden dolayı Dexplus 25/4 mg doktorunuz tarafından hem ağrı kesici hem de kas gevşetici özelliği olması nedeniyle size reçetelendirilebilir.

Dexplus, osteoartrit (kireçlenme), omurgadaki ağrılı sendromlar, eklem dışı romatizma, ağrılı kas kasılmaları, travma ve ameliyat sonrası meydana gelen ağrıları tedavi edilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Bunların dışında ilacın kullanımı yapıldığı zaman Dexplus ilacı zararlı mı sorusunun cevabı ise evet olur.

READ This:  Cec 1000 Mg 10 Efervesan Tablet Nedir? Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir? Fiyatı?

Dexplus Ne İşe Yarar?

Dexplus ilacının içeriğindeki deksketoprofen, trometamol, steroid olmayan antiinflamatuvar ilaçlar olarak adlandırılan ilaç grubundan bir ağrı kesicidir.  Dexplus’ın içeriğindeki tiyokolsikosid ise genel olarak kas gevşetici özelliğine sahiptir. Tiyokolşikosid,ağrılı kas spazmlarının semptomatik tedavisinde kullanılabilir.

 

Dexplus ilacının etken maddesi Deksketoprofen trometamol, Tiyokolşikosid olarak bilinir. Dexplus ilacı ne işe yarar sorusunu cevap olarak; kas gevşetici, ağrı kesici ve iltihap önleyici gibi etkenleri yer alır.

Artı olarak eklem dışı romatizma, eklemlerde kireçlenme ve ani ortaya çıkan omurilik kaynaklı olan ağrılı kas spazmlarının ek tedavilerinde, omurganın ağrılı hastalığın tedavisinde ve travma, ameliyat sonrası meydana gelen ağrılarda da uygun görülebilir.

Dexplus İlacı Uyku Yapar Mı?

Dexplus ilacı zararları ya da yan etkileri olarak bilinen durumlarda uyku yapabilir. Bu etken kişiden kişiye farklılık gösterebilir ve böyle bir durumla karşılaştığınız zaman direkt olarak doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

Her ilacın kendine göre etkenleri mevcut olup bu etkenler arasında da Dexplus ilacının uyku getirebilmesidir.

Hiçbir ilacı doktorunuza ya da eczacınıza danışmadan kesinlikle kullanmayın. İnternet sitelerinde ilaçlar hakkında verilen bilgiler, bir uzmanın sizi muayene ederek vereceği reçetenin yerini asla tutmayacağını kesinlikle unutmamanız gerekir.

Bir önceki yazımız olan Saneloc 50 Mg İlacı Nedir? Nasıl Kullanılır? Yan Etkiler Nelerdir? Fiyat? başlıklı makalemizde Saneloc 50 Mg, Saneloc 50 Mg Fiyat ve Saneloc 50 Mg Nasıl Kullanılır? hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

Back to top button