MedicinesStudent Tips

Saneloc 50 Mg İlacı Nedir? Nasıl Kullanılır? Yan Etkiler Nelerdir? Fiyat?

Contents

Saneloc 50 Mg İlacı Nedir

Saneloc 50 mg değiştirilmiş salınımlı tablet içerisinde Metoprolol Tartarat yer almaktadır. Bu ilaç stres hormonlarının etkisinin azaltarak kalp atış hızının yani nabzın yavaşlamasını sağlar. Saneloc 50 mg ilacı yüksek tansiyon hastalarının tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Yüksek tansiyon hastalarında kan basıncından dolayı ortaya çıkabilecek kalp krizi, felç, inme, erken ölüm gibi risklerin en aza indirilmesi için kullanılan bir ilaçtır.

Saneloc 50 mg İlacı Nedir?

Saneloc 50 mg ilacı nedir kısaca açıklayalım. Saneloc 50 mg ilacı strese bağlı kalp atış hızını yavaşlatmaya yarayan bir ilaçtır. Bu ilaç kalp krizi tedavisinde ve kalp krizi riskini azaltmada kullanılan bir ilaçtır. Stres ya da egzersiz nedeni ile ortaya çıkan kalp ya da göğüs ağrısı tedavisinde kullanılır. Ayrıca yüksek tansiyon hastalarında yüksek kan basıncı ile ortaya çıkabilecek, kap krizi, inme, felç gibi risklerin önlenmesi için kullanılmaktadır. Ayrıca kalp ritim bozukluğu hastalığının tedavisinde de bu ilaçtan yararlanılabilir.

Saneloc 50 Mg Neden Kullanılır?

Saneloc 50 Mg neden kullanılır? Saneloc 50 mg değiştirilmiş salınımlı tablet kalp krizi tedavisinde, kalp krizi önlenmesinde, kalp ve göğüs ağrısı (anjina) tedavisinde, stres ya da egzersiz ile ortaya çıkan kalp hızında artış ya da kalp ritminin hızlanmasında kullanılan bir ilaçtır. Ayrıca bu ilaç migren hastalığının önlenmesi için de kullanılabilmektedir. Özellikle yüksek tansiyon hastası olan kişilerde kan basıncının artması ile ortaya çıkabilecek felç, kalp krizi, inme ya da erken ölüm gibi risklerin azaltılması için de bu ilaç kullanılmaktadır.

Saneloc 50 mg ne işe yarar diyecek olursanız temelde bu ilaç stres hormonlarının kalpteki etkisini azaltarak kalp atış hızının yavaşlamasını sağlayan bir ilaçtır. Nabzın yavaşlamasını ve stres hormonlarının kalpteki etkisini azaltan bu ilaç kalp krizi tedavisinde ve kalp krizi riskini azaltmada kullanılır.

READ This:  Aldactone İlacı Nedir? Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir? Fiyat?

Saneloc 50 Mg Nasıl Kullanılır?

Saneloc 50 mg nasıl kullanılır? Bu ilacın kullanımını doktorunuzun tavsiye ettiği tüketim şekli ve miktarı ile tüketmelisiniz. İlacı lütfen doktorunuzun direktiflerine uygun olarak tüketiniz. Eğer doktorunuzun verdiği talimatlar yönünde ilacı kullanmazsanız hastalığınızın tedavisi aksayabilir, hastalığınızın seyri değişebilir ve sağlığınız kötü etkilenebilir.

Saneloc 50 mg tablet 1 bardak dolusu su ile oral yani ağızdan tüketilmelidir. İlacın aç ya da tok karnına alınmasının bir önemi olmamakla birlikte doktorunuzun talimatlarına uygun olarak alınız. İlaç saatlerinizi mümkün olduğunca sabit tutmaya ve her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

Saneloc 50 Mg Yan Etkileri Nelerdir?

Kalp atış hızının yavaşlaması ile kalp krizi riskinin azaltılması, kalp krizi tedavisi, yüksek tansiyon tedavisi, kalp ve göğüs ağrılarının tedavisinde kullanılan Saneloc 50 mg yan etkileri nelerdir?

Saneloc 50 mg ilacının olası yan etkileri arasında karın ağrısı, nefes almada zorluk, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazlarda şişlik gibi yan etkiler görülebilmektedir. Eğer bu olası yan etkiler gözlenirse durumunuzu acilen doktorunuza bildirmelisiniz.

İlacı kullananlarda yaygın olarak görülen yan etkiler ise kalp atışının yavaşlaması, çarpıntı, ellerde ve ayaklarda soğukluk, baş ağrısı, sersemlik, baş dönmesi, kusma, ishal, mide bulantısı, kabızlık, karın ağrısı ve halsizlik gibi durumlardır.

Saneloc 50 mg tablet seyrek olarak görülen yan etkileri arasında depresyon hali, uykusuzluk ve konsantrasyon bozuklukları görülebilmektedir. Ayrıca ilaç içerisinde yer alan maddelere duyarlılığı olan kişilerde kabus görme ve karıncalanma hissi gibi durumlar ortaya çıkabilir. Çok seyrek görülen başka yan etkiler ise kalp yetmezliği belirtilerinin kötüleşmesi, kan basıncının büyük ölçüde düşmesi ve göğüs ağrısı gibi belirtilerdir. Nefes daralması, hava yollarında darlık hissi de ortaya çıkan seyrek yan etkiler arasındadır. Bu yaygın olarak görülmeyen yan etkiler görüldüğünde derhal en yakın hastanenin acil servisine gitmelisiniz. Bu yan etkiler sonucunda tıbbı tedavi almanız gerekebilir.

READ This:  Student Loans, Scholarships, Grants and Financial Aid for International Students in UK

Saneloc ilacını kullananlarda çok seyrek olarak görülen olası yan etkilerden birisi kanın pıhtılaşmaması problemidir. Ayrıca düzensiz kalp atımı, kulak çınlaması, gözlerde kuruluk ve kızarıklık, ödem gibi yan etkiler de ortaya çıkabilmektedir. Saneloc ilacına duyarlılığı olan kişilerde nadir olarak ortaya çıkan yan etkiler arasında cinsel problemler, geri dönüşümlü cinsel isteksizlik, iktidarsızlık da yer almaktadır. Hayal görme, deride aşırı duyarlılık, karaciğer problemleri, hafıza güçlüğü, zihin karışıklığı gibi problemlerin ortaya çıkması halinde derhal doktorunuza başvurarak ilacınızı ya da ilaç dozajınızı değiştirmelisiniz.

Saneloc 50 mg değiştirilmiş salınımlı tablet kullananlarda çok seyrek olarak görülen yan etkiler arasında göz iltihabı benzeri belirtiler, nezle, ağız kuruluğu, karaciğerin iltihaplanması (hepatit), eklem ağrısı, kas krampları gibi etkiler yer almaktadır. Ayrıca kan dolaşım bozukluğu olan hastalarda kan akımının kesilmesine bağlı olarak dokuların çürümesi veya ölmesi (gangren) gibi yan etkiler de çok seyrek olarak ortaya çıkabilmektedir.

Saneloc 50 mg kullanımı nedeni ile ortaya herhangi bir yan etki ortaya çıkarsa mutlaka durumu doktorunuza bildirmelisiniz.

Saneloc 50 Mg Fiyat

Yüksek tansiyon hastalarının tedavisinde, kalp krizi tedavisinde ya da kalp ritim bozukluğu, kalp ve göğüs ağrısı tedavisinde kullanılan Saneloc 50 mg fiyat olarak 8 TL ile 9 TL arasında değişmektedir. Saneloc 50 mg değiştirilmiş salınımlı tablet eczanelerde reçeteli ve reçetesiz olarak satılmaktadır. Uygun fiyatlı ilaçlar arasında bulunan bu ilaç yüksek tansiyon ilacı olarak pek çok hekim tarafından reçetelendirilmektedir.

Saneloc 50 mg Tablet Kullanıcı Yorumları

Saneloc 50 mg tansiyon ilacı olarak pek çok yüksek tansiyon hastası tarafından kullanılmaktadır. Yüksek tansiyon hastalarında kan basıncındaki artış nedeni ile kalp krizi ya da felç gibi olası riskler bulunmaktadır. Yüksek tansiyon hastalarında ortaya çıkabilecek bu durumların önlenmesi için stres hormonlarının kalp üzerindeki etkisini azaltan bu ilaç kullanılmaktadır.

READ This:  Sudafed 60 Mg 30 Tablet Nedir, Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri Nelerdir? Fiyatı

Saneloc 50 mg tablet kullananların yorumları hastalıklarının tedavisinde işe yardıkları yönündedir. Kalp ritim bozukluğu olan hastaların yorumları kalp ritminin düzene girdiği yönündedir. Ayrıca kalp ve göğüs ağrısı çekenlerin tedavileri de bu ilaç ile gerçekleşmiştir.

Saneloc 50 mg Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saneloc 50 mg prospektüs bilgilerini okumadan ilacı kullanmamalısınız. Prospektüste ilaç hakkında detaylı bilgi ve ilacın kullanımı hakkında bilgiler yer almaktadır. Prospektüste yer alan uyarıları dikkate alınız ve doktorunuzun tavsiye ettiği tüketim miktarında tüketmelisiniz.

Tansiyon hastaları Saneloc 50 mg işe yarar mı gibi sorular soruyorlar. Yüksek tansiyon hastaları bu ilacı doktorlarının tavsiyesi üzerine almalıdır. Yüksek kan basıncından dolayı ortaya çıkabilecek felç, inme, kalp krizi gibi problemleri ortaya çıkmadan önlemek amacı ile doktorlar tavsiye etmelidir. Ancak ilacı kan dolaşım bozukluğunuz var ise, ileri derecede böbrek yetmezliği, prinzmental göğüs ağrısı olarak adlandırılan kendiliğinden gelişen kalp krampından kaynaklanan tipte göğüs ağrısı, astım hastalığı gibi şikayetleriniz var ise ilacı kullanmadan önce mutlaka doktorunuza bu durumları bildiriniz.

Saneloc 50 MG Hamilelik ve Emzirme Dönemlerinde Kullanımı

Saneloc 50 mg değiştirilmiş salınımlı tablet kullanımını hamilelik döneminde ya da hamile kalmadan önce doktorunuz söylemediği sürece kullanmamaya dikkat ediniz. Emzirme döneminde de bu ilacı kullanmanız önerilmez. Eğer tedaviniz sırasında hamile kaldığınızı öğrenirseniz durumu derhal doktorunuza bildirmelisiniz.

Emzirme döneminde de gerekli olmadıkça Saneloc 50 bmg tablet kullanılması önerilmez. Doktorunuz eğer gerekli görüyor ise doktorunuzun talimatlarına uygun bir şekilde ilacınızı kullanmalısınız. Emzirme döneminde bebekler beta blokaj belirtileri açısından izlenmelidir ve kontrolleri yapılmalıdır. Bebeğin anne sütü ile aldığı metoprolol miktarı ihmal edilebilir bir düzeyde olsa da emzirilen bebekler beta blokaj belirtileri açısından izlenmelidir.

 

Bir önceki yazımız olan Apranax Fort İlacı Nedir? Nasıl Kullanılır? Yan Etkiler Nelerdir? Fiyat? başlıklı makalemizde Apranax Fort ilacı, Apranax Fort İlacı Fiyat ve Apranax Fort ilacı kullanımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

Back to top button