MedicinesStudent Tips

Atarax 25 MG İlacı Nedir, Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri Nelerdir? Fiyatı

Contents

Atarax 25 MG İlacı Nedir

Atarax 25 mg nedir? Atarax; Uzun dişli film kabukları ile beyaz renkli tabletler olarak tanınır. Her kutuda 30 tablet vardır. Lütfen bu ilacı kullanmadan önce bu talimatları dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.

Bu kullanım kılavuzunu saklayın, çünkü daha sonra okumak zorunda kalabilirsiniz. Başka sorunuz varsa, lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışın. Atarax 25 mg antidepresan mı? Aslında hayır, sadece bir sakinleştirici olarak bilinir.

Bu ilaç size kişisel olarak yazılmıştır, lütfen başkalarına vermeyin. Bu ilacı kullanırken, doktorunuza bir doktora veya hastaneye giderken bu ilacı aldığınızı söyleyin. Bu kılavuzda yazılı olanları tam olarak izleyin. Önerilen doz dışında yüksek veya düşük dozları kullanmayın. Atarax 25 mg bağımlılık yapar mı? Bu konuda alınan doz ve kullanılan süre önemlidir.

Atarax 25 Mg Uyutur Mu?

Atarax 25 mg. bir film tablettir. Peki Atarax 25 mg kaç saat uyutur? Etken madde Hidroksisin Dihidroklorür olarak bilinir. Atarax uykusuzluğu tedavi etmek için kullanılan bir ilaç olmasına rağmen, yan etkisi olarak uykusuzluğa da neden olabilir. Ancak kesin olarak şu kadar saat uyutur gibi bir bilgi verilemez. Yan etkiler, dikkatli bir doz ayarlaması ile elimine edilebilir. Olumsuz olaylar yaşlılarda daha yaygındır. Çünkü Atarax 25 mg doz aşımı ciddi yan etkilere neden olabilir.

Atarax 25 Nedir Ne İçin Kullanılır?

Biraz da Atarax 25 mg endikasyonları inceleyebiliriz. Atarax, kaygıyı, yetişkinlerde kaygı bozukluklarını tedavi etmek, ameliyattan önce kaşıntı ve ön tedavi semptomlarını tedavi etmek için kullanılan bir ilaçtır. Kullanım dozu ve süresi tedaviye verilen cevaba, hastalığın türüne, seyrine ve ciddiyetine bağlı olarak değişir.

Atarax günde 3 kez 50 mg alınmalıdır. Daha ciddi vakalarda, doz günde 300 mg’a yükseltilebilir. Kaşıntı semptomlarının tedavisinde yatmadan önce 1 tablet alınmalıdır. Gerekirse, tedavi günde 1-4 tablet dozlarında gerçekleştirilir.

Her zaman ve her ilaçta olduğu gibi Atarax 25 mg kullanım şekli de önemlidir. Ameliyat öncesi tedavi olması adına anestezi öncesi yapılır. Yetişkinler için maksimum tek doz 8 tableti geçmemeli ve günlük doz 12 tableti geçmemelidir. Atarax tabletleri, çocuklarda 12 aylıkken başlayan kaşıntılı semptomları tedavi etmek için kullanılır. Genel olarak Atarax 25 mg etki süresi 6 saat olarak bilinir.

READ This:  Neoral İlacı Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri Nelerdir, Fiyatı ?

Atarax tabletin oral yoldan verilmesi amaçlanmıştır. Atarax tabletleri yeterince sıvı ile içilmelidir. Doz ayarlaması, hastaların tedaviye yanıtlarına göre yapılmalıdır. Yaşlılarda tedavi, yetişkinler için önerilen dozun yarısı kadar olmalıdır.

Orta ila şiddetli böbrek yetmezliği ve bozulmuş karaciğer fonksiyonu olan hastalarda, doz azaltılmalıdır. Atarax’ın çok güçlü veya zayıf ve etkisiz olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuz veya eczacınızla konuşmalısınız. Çünkü Atarax 25 mg etkileri azımsanmayacak kadar önemlidir.

Atarax Kullananlar

İncelemeler Atarax 25 mg kullanımı için endikasyonları doğrulamaktadır. Atarax özellikle uyku problemi olan insanlarda etkilidir ve derin ve etkili bir uyku sağlar.

Doktorunuz tarafından önerilen bir Atarax tableti aldıysanız, doktorunuz size ilacı nasıl kullanacağınızı söyleyecektir. İlacın boyutu çok küçük olmasına rağmen, etkisi tamamen açıktır. Bu sebeple dozun yarısı bile yeterli gelebilir. Dozdan şaşmamaya özen göstermelisiniz.

Atarax Reçeteli Mi?

Genel olarak sağladığı yararlara, yan etkilerine ve kullanım yerlerine ve şartlarına baktığımız zaman reçeteli kullanımın daha yararlı olacağını biz de anlayabilmekteyiz. Hassas içeriği olan ve komplikasyon yapma riski olan bir ilaç olduğu için reçete edilerek alınması uygun görülmüştür. Sorulan Atarax 25 mg ne kadar sürede etki eder sorusuna yanıt vermeden kullanım alanlarını bilmek önemlidir.

Atarax Neden Kullanılır?

Atarax 25 mg neden kullanılır? Atarax, zihinsel bozukluk, endişe ve kaygıyı tedavi etmek için kullanılan, kaşıntı yapan bir ilaçtır. Genellikle ameliyattan önce tedavi ile erişkinlerde anksiyete bozukluklarının semptomlarının tedavisinde, kaşıntı semptomlarının tedavisinde kullanılır. Atarax ağızdan alınan türden bir ilaçtır.

Atarax Yan Etkileri

Her kullanılan ilaçta olduğu gibi yan etkileri, ilacın içeriğine duyarlı insanlarda görülebilir. Atarax tabletlerinin yan etkileri ortaya çıkarsa, ilaç durdurulmalı ve derhal tıbbi bir tesise gitmelidir. Atarax 25 mg kilo aldırır mı? Bu etkiler içinde rastlanan bir durum değildir. Ama diğer yan etkilere önem verilmelidir.

Atarax kullanıcıları kullanımdan sonra kendinde şu belirtileri görürse en kısa zamanda doktora danışmalıdır:

 • Aşırı hassasiyet
 • Anafilaktik şok,
 • Bozulmuş karaciğer fonksiyon testleri,
 • Titreme,
 • Kas kasılması,
 • Hareket etmekte zorlanma,
 • Oryantasyon bozukluğu,
 • Halüsinasyonlar,
 • İdrar yapma zorluğu,
 • Bronşların daralması,
 • Anjiyoödem; kolların, bacakların, bileklerin, yüzün ve dudakların şişmesi gibi yan etkiler görülebilir.
READ This:  Boğaz Enfeksiyonu Tedavisi ? Nasıl Geçer ? Tedavi Yoları

Bunlar, dikkate alınması ve göz önünde bulundurulması gereken ciddi yan etkilerdir. Bu yan etkilerden bir veya daha fazlasına sahipseniz, Atarax’a alerjiniz olabilir. Acil tıbbi yardım gereklidir. Bununla birlikte, bu ciddi yan etkiler çok nadirdir. Atarax tabletindeki aktif maddeyle ilişkili yan etkiler bazı durumlarda ciddi kalabilir. Bu gibi durumlarda, ilaç kullanımı kesilmeli ve bir doktora danışılmalıdır. Aynı zamanda Atarax 25 mg alerji etkenlere karşı da iyi analiz edilerek kullanılmalıdır.

Birkaç dakika içinde artmış kalp hızı, görme bozukluğu ve görme bozukluğu, bulantı, ağız kuruluğu, kabızlık, kusma, zayıflık, ateş, halsizlik, baş ağrısı, uyuşukluk, uykusuzluk, konfüzyon, aşırı endişe gibi durumlar ve buna ek ürtiker olarak görülen ter, hipertansiyon gözlemlenirse doktorunuza acilen bildirmeniz önerilir. Görüldüğü üzere Atarax 25 mg kilo yapar mı sorusundan önce dikkat edilmesi gereken çok ayrıntı vardır.

Atarax Fiyatı 2019

Atarax 25 mg fiyat olarak sürekli zamlanarak yükselişe geçen ilaç grubundandır. 2019 yılının Mart ayındaki en son gelen zamlar ile değerlendirdiğimiz zaman Atarax 25 mg kaç lira sorusuna karşılık fiyatının 8.84 olduğunu görebilmekteyiz. Her yıl hatta her ay belli zam oranlarından etkilendiğini söylemeliyiz. Elbette Atarax 25 mg fiyat 2019 sonrasında bizleri yine ufak artışlar ile karşılayabilir.

Atarax Yorumları

Bu ilaç çok kişi tarafından kullanılarak deneyimlenmiş türden bir ilaçtır. Bu sebeple Atarax 25 mg kullanıcı yorumları göz önüne alınmalıdır. İstemsiz kas kramplarınız (konvülsiyonlar) varsa Atarax kullanmadan önce doktorunuza danışın. İyi huylu bir prostat beziniz varsa, Atarax kullanırken dikkatli olun veya bir doktora danışın.

Astım, kronik obstrüktif akciğer hastalığı gibi hastalıklarınız varsa, dikkatli olun veya bir doktora danışın. Mesanenin çıkışında bir tıkanıklık varsa, Atarax kullanmadan önce dikkatli olun veya bir doktora danışın.

Miyastenia gravisiniz varsa (şiddetli nöromüsküler hastalık, kas çalışma kapasitesinde ve yorgunluk veya demansta belirgin bir azalma olan nöromüsküler hastalık) varsa Atarax’ı kullanmadan önce doktorunuzla konuşun.

Gastrointestinal hareketliliğiniz azalırsa, Atarax kullanırken dikkatli olun veya bir doktora danışın. Geçmişte kalp ritmi bozukluğu yaşadıysanız (normal kalp atışlarının kaybı) veya kalp ritmi bozukluğuna neden olabilecek bir ilaçla birlikte kullanıyorsanız, Atarax kullanmadan önce doktorunuza danışın.

READ This:  Famodin İlacı Nedir, Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri Nelerdir? Fiyatı

Yaşlı bir kişiyseniz veya orta derecede veya şiddetli karaciğer yetmezliği veya böbrek yetmezliğiniz varsa, dozu doktorunuzun talimatlarına göre ayarlanmalıdır. Bu yapılan yorumlar genel olarak Atarax 25 mg faydaları yan etkileri ve zararlarından korunmak için tavsiye niteliğindedir.

Atarax Yararları

Peki bu kadar detay üzerinde Atarax 25 mg faydaları nelerdir? Bu dönemde bazılarımız tarafından sıkça karşılaşılan uykusuzluk problemi çok bilinmektedir. Bu sorunu çözmenin çeşitli yollarından biri, biri Atarax olan uyku ilacıdır. Aynı zamanda kronik ürtiker, yani kızarıklıklar için de kullanılır. Veya buna alerjik reaksiyonlarda da etkili diyebiliriz. Nadir de olsa kaygıya bağlı bulantı ve kusma için de kullanılır.

Yatıştırıcı bir işlevi olduğu için araç kullanırken dikkatli olmak ve mümkünse yola hiç çıkmamak gerekmektedir. Her ilacın bazı yan etkileri vardır; En dikkat çeken etkiler arasında uyuşukluk ve ağız kuruluğu vardır. Bulantı, terleme, yüksek tansiyon, baş dönmesi, baş ağrısı nadir yan etkileridir. Büyük bir sorun varsa doktora danışmak iyi bir fikirdir. Buna ek olarak Atarax 25 mg hamilelikte daha dikkatle alınması önerilir.

Atarax Neye İyi Gelir?

Yazının genelinde Atarax 25 mg nedir ne için kullanılır detaylarına çokça değindik. Her detayına önem vererek sağlığınız için uygun dozlarda tüketmeye devam etmelisiniz. Kaygı ve yaygın anksiyete bozukluklarını akut ve kronik döküntü ile tedavi etmek için kullanılır. Sakinleştirici olduğu için, ameliyattan önce bağışıklık sistemi için sakinleştirici olarak da kullanılır. Anksiyete bozuklukları, en belirgin kaygı ve endişe belirtileridir, bazılarında ise uzun süreli veya uzun süreli olarak kabul edilen bir endişe ve endişe halidir.

Günlük alımınızı doktor tavsiyelerine uygun olarak almalı, ayrıca reçetesiz ilaç kullanmamalı ve başkalarıyla ilacınızı paylaşmamalısınız. Yaş gruplarında, tablet formu yaşa göre uygulanır. Çocuklara ise genelde şurup halinde verilir. Peki Atarax 25 mg adet düzensizliği yapar mı gibi korkulara gerek var mıdır? Bu konuda uyarı yapılmamıştır.

 

Bir önceki yazımız olan Azosilin İlacı Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri Nelerdir, Fiyatı? başlıklı makalemizde Azosilin 500 Mg İdrar Rengi, Azosilin Aç Karnına İçilir Mi? ve Azosilin Fiyatı 2019 hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

Back to top button