MedicinesStudent Tips

Cec 1000 Mg 10 Efervesan Tablet Nedir? Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir? Fiyatı?

Contents

Cec 1000 Mg 10 Efervesan Tablet Nedir

Cec ilacı, etken maddesi sefaklor monohidrat olan açık sarı renkli, yuvarlak şekilli ve bir yüzü çentikli formda olan bir efervesan tablettir. Cec, özellikle üst solunum yolları enfeksiyonlarının tedavisinde sıklıkla kullanılan antibiyotik ilaçların arasında yer almaktadır.

Cec Nasıl Kullanılır?

Vücutta birtakım sebeplerden meydana gelen iltihaplanmaların vücuttan atılmasında etkili olan Cec antibiyotik ilacı, üst solunum yolları enfeksiyonları başta olmak üzere birçok bakteri kaynaklı rahatsızlıkta kullanılmaktadır. Cec ilacının kullanıldığı diğer rahatsızlıklar ise, alt idrar yolu enfeksiyonları ve yumuşak doku enfeksiyonlarıdır. Buna göre Cec’in kullanımı ile tedavi edilen hastalıklar; sinüzit, farenjit, orta kulak iltihabı, idrar yolu iltihabı, idrarda bakteri miktarının yüksek olması olarak örnek gösterilebilir. Bu ilaç doktor reçetesiyle alınan antibiyotikler arasında yer almaktadır. Dolayısıyla ilacın kullanımında doktorun vermiş olduğu tavsiye ve direktifler baz alınmalıdır. İlacın günlük kullanım dozu, hastanın mevcut durumuna göre değişim göstermekle birlikte sıklıkla günde 1 adet olacak şekilde kullanılmaktadır. Oldukça etkili ve güçlü bir antibiyotik olan Cec efervesan tableti, 1 bardak su içerisinde eriterek içilmelidir. Günde 1000 mg dozdan fazla kullanılmaması tavsiye edilmektedir. Fakat doktorun verdiği direktife göre doz artırımı yapılabilir.

Cec Yan Etkileri Nelerdir?

Cec efervesan tablet, güçlü bir antibiyotik ilaç olduğundan birçok yan etkiye neden olmaktadır. Bu yan etkiler ilacın etken maddesine karşı alerjisi ya da hassasiyeti olanlarda daha çabuk belirtiler göstermektedir. Cec’in yan etkileri arasında en sık bilinen rahatsızlıklar şunlardır:

  • Karın ve mide ağrısı
  • Mide bulantısı ve kusma
  • Baş ağrısı ve baş dönmesi
  • İshal
  • Solunum zorluğu ve hırıltılı nefes alma
  • Kadınlarda vajinal enfeksiyon ve akıntı
  • Kurdeşen
  • Genital bölgede yoğun kaşıntı
  • Kan ve idrar tahlillerinde normal olmayan sonuçlar
  • Deride döküntü ve kızarıklıklar
READ This:  Prednol-l 20 Mg Ampul Nedir, Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri Nelerdir? Fiyatı

Cec Ne Kadar?

Cec’in fiyatı, 1000 mg 20 efervesan tablet olacak şekilde 92.07 TL’dir. Bu ilaç 2019 yılında bütün eczanelerden temin edilebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Ator İlacı Nedir? Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir? Fiyat? başlıklı makalemizde ator etken madde, ator ilacı hakkında ve ator nasıl kullanılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

Back to top button