MedicinesStudent Tips

Ator İlacı Nedir? Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir? Fiyat?

Contents

Ator İlacı Nedir

Ator, etken maddesi atorvastatin kalsiyum olan bir ilaçtır. Film tablet olarak üretilen Ator ilacı, vücuttaki kolesterol dengesini sağlamaya yarayan bir medikal üründür.

Ator Nasıl Kullanılır?

Kolesterol şikâyetinde tedavi amaçlı kullanılan Ator ilacı, vücuttaki yağ üretimini engelleyerek vücudun kolesterol dengesini sağlamaktadır. Ator ilacı muhakkak doktor kontrolünde kullanılması gereken ilaçlardan biridir. Özellikle karaciğer, böbrek, şeker ve düşük troid gibi hastalığınız varsa mutlaka kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekmektedir. Ator’un kullanım şekli doktorunuzun verdiği direktiflere göre yapılmalıdır. Bunun yanında her dozu bir bardak su ile almak önemlidir. Günde 1 kere kullanılan Ator ilacını, yemek sırasında ya da yemek arasında almanız önerilmektedir. İlacın her gün aynı saatte alınmasına önem gösterilmelidir. Öte yandan Ator’un kullanımı sırasında kesinlikle alkol alınmamalıdır. Alkolle birlikte etkileşime giren ilaç, yan etkilerin artmasına sebep olmaktadır. Bununla beraber greyfurt meyvesi ve greyfurt suyu da Ator ilacı kullanılan süre boyunca tüketilmemelidir. Çünkü greyfurt meyvesinin ve suyunun bu ilacın etken maddesiyle tepkimeye girdiği bilinmektedir. Buna ek olarak, hamilelik döneminde olan kadınların da Ator ilacını kullanması tavsiye edilmez. Hamilelik durumunda dikkat edilmeden kullanılması halinde doğacak olan çocuğun kusurlu doğmasına yol açabilir. Tüm bunların dışında ilacın kullanımı birçok yan etkiye sebep olmaktadır.

Ator Yan Etkileri Nelerdir?

Ator ilacının etken maddesine alerjisi ya da hassasiyeti olanlarda birtakım yan etkiler görülmektedir. Bu yan etkilerden kaynaklı rahatsızlıkların uzun zaman sürmesi durumunda doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Ator’un yan etkileri arasında en sık bilinenler şu şekildedir:

  • Karın ağrısı
  • Hırıltılı nefes alma ve nefes alırken zorluk çekme
  • Kurdeşen
  • Ağızda, dudaklarda ve dilde şişlik
  • Halsizlik
  • Ateş ve grip belirtileri
  • Koyu renkli idrar
  • Kas ağrıları ve güçsüzlük
  • Kan şekeri seviyesinde artış
  • Kâbus görme ve uykusuzluk
READ This:  Bahar Alerjisinde Aşı Tedavisi

Ator Ne Kadar?

Ator ilacı, reçeteyle satılan ilaçlar grubunda yer almaktadır. Ator’un fiyatı, 10 mg 30 film tablet olacak şekilde 15.16 TL’ye bütün eczanelerden satışa sunulmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Apikobal İlacı Nedir? Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir? Fiyat? başlıklı makalemizde apikobal ilacı kilo aldırırmı, apikobal ilacı nasıl kullanılır ve apikobal ilacın yan etkileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

Back to top button