MedicinesStudent Tips

Sodyum Yüksekliği Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Hipernatremide, kandaki sodyum seviyesi çok yüksektir. Hipernatremi, yeterli sıvı, ishal, böbrek disfonksiyonu ve diüretik içmeyenler de dahil olmak üzere birçok nedene sahip olabilen dehidratasyonu içerir. Esas olarak, insanlar susarlar ve kafaları karışabilir veya kas seğirmeleri ve nöbetleri olabilir. Sodyum seviyesini ölçmek için kan testleri yapılır.

Genellikle, kandaki sodyum seviyesini yavaşça azaltmak için sıvılar intravenöz olarak verilir. Sodyum, vücudun kanındaki vücut sıvılarında çözüldüğünde elektrik yükü taşıyan mineraller olan elektrolitlerden biridir. Hipernatremide, vücut, sodyum miktarı için çok az su içerir. Su kaybı sodyum kaybını aştığında kandaki sodyum seviyesi anormal derecede yüksek olur. Genellikle hipernatremi dehidrasyondan kaynaklanır. Örneğin, insanlar vücut sıvılarını kaybedebilir ve:

  • Çok Az Su İçmek
  • Kusma
  • İshal Olması
  • Diüretik Kullanma
  • Aşırı Terleme
  • Yetersiz Su Alımı Genellikle Önemli Bir Rol Oynar.

İnsanlar diyabet ve yüksek kan şekeri seviyeleri dehidrasyon neden aşırı miktarda idrar edilebilir. Dehidrasyon ayrıca böbrek bozuklukları ve diyabet insipidus tarafından da meydana gelebilir; bu da insanların yüksek kan şekeri seviyeleri olmasa da aşırı miktarlarda idrar yapmasına neden olur ve yetersiz veya etkisiz vazopressin sekresyonu veya eyleminden kaynaklanır.

Nadiren, adrenal bez bozuklukları, dehidratasyon olmaksızın hafif hipernatremiye neden olabilir. Aşırı tuz uygulaması (genellikle hastanede yatan kişilerde) hipernatreminin diğer nadir bir nedenidir. Hipernatremi, yaşlı insanlar arasında en yaygın olanıdır.

Contents

Sodyum Yüksekliği Belirtileri

Hipernatremi tipik olarak susuzluğa neden olur. Hipernatreminin en ciddi semptomları beyin disfonksiyonundan kaynaklanır. Şiddetli hipernatremi, kafa karışıklığına, kas seğirmesine, nöbetlere, komaya ve ölüme neden olabilir.

  • Hipernatremi Tanısı
  • Kandaki Sodyum Seviyesinin Ölçülmesi
  • Tanı, Sodyum Seviyesinin Yüksek Olduğunu Gösteren Kan Testlerine Dayanır.
READ This:  Benexol B12 ilacı Nedir, Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri Nelerdir? Fiyatı

Doktorlar idrar hacmi ve konsantrasyon ölçümleri dahil hipernatreminin nedenini tanımlamak için daha fazla test yapabilirler. Su yoksunluğu testi olarak adlandırılan özel bir test, diyabet insipidus gibi bazı nedenleri belirlemede yararlıdır. Doktor, bu testin 12 saatlik seyrinde bir kişiyi dikkatle izler çünkü potansiyel olarak tehlikelidir.

Sodyum Yüksekliği Tedavisi

Hipernatremi sıvıları değiştirerek tedavi edilir. Tüm ancak en hafif vakalarda, seyreltilmiş sıvılar (dikkatlice ayarlanmış konsantrasyonlarda su ve az miktarda sodyum) intravenöz olarak verilir. Kandaki sodyum seviyesi yavaş yavaş azalır, çünkü seviyenin çok hızlı bir şekilde azaltılması kalıcı beyin hasarına neden olabilir.

Bir önceki yazımız olan Üveit Hastalığı Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi başlıklı makalemizde behçet hastalığı, göz hastalığı ve göz hastalıkları hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

Back to top button