MedicinesStudent Tips

CERTICAN İlacı Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri Nelerdir, Fiyatı ?

Beyaz ve soluk sarı renklerine sahip, yuvarlak düz ve sivri kenarlara sahip bir yüzünde “C”, diğer yüzünde ise “NVR” baskısı bulunan tablet görünümündeki CERTICAN, içeriğinde 0.25 mg everolimus etken maddesi içermektedir. Normal reçeteli olarak satılan CERTICAN orijinal bir ilaç olup Fransa’dan ithal edilmektedir.

 

CERTICAN Nasıl Kullanılır?

CERTICAN’ın kullanımı konusunda bu ilacı reçete eden doktorun talimatlarına uyulması gerekmektedir. Bununla birlikte doktorun tavsiye ettiği dozun aşılmamasına dikkat edilmelidir. Doktorunuzun başka bir kullanım önerisinde bulunmadığı takdirde CERTICAN ilacı için önerilen günlük doz sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere böbrek ve kalp naklinde mikroemülsiyon siklosporin ile birlikte alınan 0.75 mg ve karaciğer naklinde takrolimus ile birlikte alınan 1 mg CERTICAN’dır.

 

CERTICAN ilacı sadece ağız yoluyla (oral) kullanım için uygundur.

Tabletler ezmeden veya çiğnemeden yeterli miktarda su yada benzeri sıvı yardımıyla bütün halinde yutulmalıdır.

CERTICAN ilacı aç veya tok karnına alınabilir. Ancak yine de bu ilacın sürekli olarak aç veya tok karnına alınmamasına dikkat edilmelidir.

CERTICAN ilacı yutulurken veya yutulduktan sonra greyfurt ve greyfurt suyu tüketmemeye özen gösterilmelidir.

İlacınızı kullanmayı unuttuysanız, bir sonraki dozun saatini bekleyiniz. Unutulan dozları dengelemek için çift doz almaktan kaçınınız.

CERTICAN ilacının tedavi süreci sonuna gelinmesiyle kesildiğinde nakledilen organın vücut tarafından reddedilmesi ihtimal dahilindedir. Dolayısıyla doktorun tavsiye ettiği süre boyunca düzenli olarak ilacın alınmasına devam edilmelidir.

 

CERTICAN Ne İşe Yarar?

READ This:  Augmentin Bid 1000 MG İlacı Nedir? Ne İşe Yarar? Yan Etkileri Nelerdir? Fiyatı

60 tablet içeren blister ambalajlarda kullanıma sunulan CERTICAN’ın kullanım amacı, organ nakli sonrasında hastanın vücudunun nakledilen oranı reddetmesini engellemeye yardımcı olmaktır. Dolayısıyla böbrek, karaciğer, akciğer, kalp ve benzeri organ nakillerinden sonra CERTICAN ilacının diğer immünosüpresan olarak adlandırılan takviye ilaçlarla birlikte kullanılmasına özen gösterilmelidir.

 

CERTICAN ilacının alındığı dönemde düzenli olarak kan ve idrar tahlillerinin yapılması, nakli gerçekleşen organın fonksiyonunu yerine getirmesinin takip edilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Dolayısıyla tedavi süreciniz boyunca doktorunuzun önerdiği kan ve idrar testlerini aksatmadan yapmaya özen gösteriniz. Çünkü kan testleri, doktorunuzun kullandığınız ilaçların düzeyini ölçmesine ve böbrek aktiviteniz ile kanınızdaki şeker ve kolesterol düzeylerini kontrol etmesine olanak tanımaktadır.

 

CERTICAN Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlarda olduğu gibi içeriğinde bulunan etken maddelere karşı hassasiyeti olan kişilerde birtakım yan etkiler görülebilmektedir. CERTICAN kullanımı sonucunda ortaya çıkan yan etkiler; çok yaygın, yaygın olmayan ve seyrek olarak ayrı kategorilere alınmaktadır. Bu kapsamda genel itibarıyla CERTICAN’ın yan etkileri şunlardan oluşmaktadır:

 

Enfeksiyonlar (Üst solunum yolu enfeksiyonu, göğüs enfeksiyonları, genel viral veya fungal enfeksiyonlar)

Kanda yüksek yağ düzeyleri (lipit, kolesterol, trigliserit)

Beyaz kan hücreler düzeyinde düşme

Şiddetli olduğu takdirde kalbin kan pompalamasını sekteye uğratabilen kalbin etrafındaki keselerde sıvı birikimi

Akciğerlerde nefes almayı engelleyen sıvı birikimi

Diyabetin ortaya çıkması

Yüksek kan basıncı

Karın bölgesinde ağrı

Ödem (dokularda sıvı birikimi)

İshal, bulantı ve kusma

Kulak, burun ve boğazda geçmeyen ağrı

Yaraların iyileşmesinde yavaşlık ve sivilcelenme (akne)

Adele ağrısı, iktidarsızlık, spermdeki spermazoit sayısında azalma (erkeklerin baba olma olasılığını azaltır)

Kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin sayısında aynı anda azalma

CERTICAN Ne Kadar?

2019 yılı itibarıyla CERTICAN’ın fiyatı şu şekilde belirlenmiştir:

READ This:  Etol Fort 400 Mg 14 Film Tablet Nedir? ne işe yarar? nasıl kullanılır? yan etkileri? fiyatı?

 

25 mg 60 tablet CERTICAN 387.38 TL’dir.

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Cellcept 500 Mg İlacı Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri Nelerdir, Fiyatı? başlıklı makalemizde Cellcept 500 Mg Nasıl Kullanılır?, Cellcept 500 Mg Ne İşe Yarar? ve Cellcept 500 Mg Ne Kadar? hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

Back to top button