MedicinesStudent Tips

Metformin İlacı Nedir? Nasıl Kullanılır? Yan Etkiler Nelerdir? Fiyat?

Contents

Metformin İlacı Nedir?

 

İlaç kullanımında önemli olan unsurlardan birçoğu aşağıdaki kısımlarda verilmiştir. Metformin ilacının reçete edilmesi durumunda hastalar, ilacın prospektüsünü de incelemelidir. Tip2 diyabet hastaları için kullanılması önerilen Metformin ilaçları, kullanımı, yan etkileri ve ilacın ne işe yaradığı aşağıdaki kısımlarda ayrıntılı şekilde verilmiştir. Aşırı kilolu olan diyabet hastaları için kullanım talimatlarına uydukları takdirde, ilacın faydalarından yararlanma olasılıkları yüksektir. İlaç tıbbi bir şekilde hazırlanmış, eczane ve doktor gözetimiyle kullanılması gereken ilaçlar arasındadır. Başka amaçlarla kullanım için uygun olmamakla birlikte, ticari bir amaçla da kullanılması yasaktır.

 

Metformin İlacı İçeriği

 

Uzun zaman kullanılan ilaçlarda genellikle vücutta yıpranma, gözle görülür fiziksel değişiklikler ve hastanın tedavisinde işe yaramayan etkiler bırakmak gibi özellikler olmaktadır. Metformin ilacı tıp2 dediğimiz diyabet hastaları için kullanılması önerilen ilaçlar arasındadır. İlaçların kullanımında önemli olan unsurlardan biri ise doğru teşhise, doğru tedavi uygulanmasıdır. Tıp2 hastaları için uygun olan bu diyabet ilacı, ünsilin ihtiyacı olan şeker hastaları için tıbbi alanda onay almış ilaçlardan biridir. İlacın doğru kullanımı hastadaki rahatsızlıkları azaltabilir. Hastanın rahatsızlıklarında azalma ya da aşağıda olan yan etkilerinden herhangi birini yaşadıkları takdirde ilacı bırakmaları önerilmektedir. Doktor gözetimi dışında ilacı bırakmak ya da ilaca başlamak gibi tavsiyelere uymayınız.

 

Metformin İlacı Nedir?

 

Sadece diyabet hastalarının incelemesi gereken Metformin ilacı nedir? Bölümü, diyabet hastalığı dışında zayıflama ya da başka sebeplerle kullanılmamalıdır. Herkesin kullanmaması gereken ilaçlardan biri olan Metformin kilolu diyabet hastalarının doktor tavsiyesiyle kullanması gereken ilaçlardandır. Eğer başka amaçlarla kullanılması doktor tarafında önerilmişse, güvenilir bir kaynaktır ve kullanılabilir. Diyabet hastası olmayan kişiler, metformin ilacını herhangi bir sebeple ve nedenle kullanmamalıdır. Metformin ilacı kan şekeri dengeleyici özelliğe sahiptir, bu amaçla bio labaratuarlarda testlerden geçirilerek insan sağlığına faydalı bir hale getirimiştir. Aksi halde kullanımlar hiperglisemi etkisi yaratarak, ölümcül sonuçlara sebep olabilmektedir. Tıp2 diyabet hastaları için tıbbi bir amaçla kullanılan metorfin, sadece diyabet hastaları için kullanılmalıdır.

READ This:  Benexol B12 ilacı Nedir, Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri Nelerdir? Fiyatı

 

Tip2 tedavisinde kullanılması önerilen ilaç, kandaki glikozu dengesini ayarlar, aynı zamanda karaciğerdeki glikoz dengesini de dengelediği gibi ünsilin tedavisinde daha etkili sonuçlar alınmasını sağlamaktadır.

 

Metformin İlacı Ne İşe Yarar?

 

Metformin ilacı ne işe yarar, kısmını dikkatli okuyunuz. Eğer sizde görülmeyen rahatsızlıklar arasında yer alan herhangi bir rahatsızlığa rastlamadıysanız, ilacı acilen bırakınız. Metformin tip2 denilen aşırı kilolu diyabet, şeker hastalarının kullanması gereken bir ilaçtır. İlaç kan dolaşımını dengeler ve kandaki şeker düzeyini ayarlayarak, hastanın diyabet rahatsızlığının etkilerini en aza indirir.

Hasta tip2 diyabet ise ve aşırı kiloluysa metformin ilacı doktor tarafından reçete ile verilecektir.

 

Metformin İlacı Nasıl Kullanılır/ Sıvı Metorfin Nasıl Kullanılır? 

 

Doktorun belirtiği gün ve dozda alınmalıdır.

İlaç sadece kullanım talimatlarına uyulduğu takdirde tedaviye cevap verecektir.

İlacın yan etkileri ilk kullanımda başlayabilir, bu durumlarda doktorunuzla görüşün.

İlaç yemek yenirken, yemek arasında ya da yemekten hemen sonra kullanılmalıdır.

İlaç tabletini oral yolla bir bütün halinde yutunuz.

Şurup halindeki Merformin ilaçları için, metfotmin ilacı nasıl kullanılır kısım 2’ye bakınız.

İlacı düzenli olarak 2-3 ay kullanmalısınız.

İlaç kullanım süresince alkol kullanmayınız.

İlacı kullanmadan önce prospektüsünü okuyunuz.

 

Metformin İlacı Nasıl Kullanılır?

 

Sıvı metorfin ilaç kullanımı;

Doktor reçete etmeden kullanmayınız.

 • Doktorun tavsiye ettiği dozda, ölçüm kaşığından faydalanarak kullanınız.
 • İlaç kullanımı süresince alkol kullanmayınız.
 • Sıvı metorfini yemek aralarında ve yemeklerden sonra içiniz.
 • İlacı kullanmadan önce prospektüsü talimatlarını okuyunuz.

 

Metorfin İlacı Yan Etkileri Nelerdir?

Hastaların alarjik ya da daha tehlikeli reaksiyonlar gösterebileceği etkilerle karşılaşmaması için, doktoruna ilaç uygunluk testleri ve alarji testleri için başvurması önerimizdir. Metorfin ilacı yan etkileri nelerdir kısmında yer alan yan etkiler, hastaların dikkate alması gereken bölümlerden biridir.

READ This:  Boğaz Enfeksiyonu Tedavisi ? Nasıl Geçer ? Tedavi Yoları

 

Dikkat edilmesi gerekenler;

İlacın yan etkilerinden önce dikkat edilmesi gereken hususlardan biri ilacın çocuklardan uzak tutulmasıdır. Metorfin kullanırken dikkat edilecekler gerekenler arasında yer alan diğer önemli unsurlar ise şunlardır; Özellikle 10 yaş altı çocuklar için kullanılmaması gereken ilaçlar arasında yer alan Metformin, iyot içeren boya enjekte edilmiş röntgen ve CT kullanımlarında kullanılmamalıdır. Kalp yetmezliği, kalp hastalığı, böbrek yetmezliği ve böbrek hastaları için de kullanılmaması gereken ilaçlar arasındadır. Solunum yolları hastalığınız varsa, dolaşım yolları hastalığınız varsa ve kanınız ya da idrarınız yüksek keton içeriyorsa kullanmayınız.  Aynı zamanda ameliyata girecekseniz ya da yakın bir tarihte girdiyseniz doktorunuzla bunu paylaşarak, ilacı kullanmamanız gerekmektedir. Yüksek tansiyon rahatsızlığınız varsa ve 80 yaşın üstünde yeterli böbrek fonksiyonlarınız yoksa, Metformin kullanımına başlamayınız. Bu rahatsızlıklarınız sonradan olmaya başladıysa, ilacı bırakın ya da acilen doktorunuza danışın.

 

Vücudunuzda ilacın yan etkilerinden herhangi birini yaşadığınız zaman direkt doktorunuza danışmayı ihmal etmeyiniz. Yan etkiler daha sonra daha büyük rahatsızlıklara yol açabilir ya da ölüm tehlikesi yaratabilir. Bu evreden sonra doktorunuzun söylediklerini uygulayınız.

 

Yaygın yan etkiler:

 • Mide rahatsızlığı, yanma, bulantı ve gaz problemleri
 • Kabızlık ve ishal
 • Midede ekşime veya şiş hissetme durumu

 

Sık görülen yan etkiler büyük riskler taşımamaktadır. Bu rahatsızlıklar birkaç gün süre içerisinde geçecektir. Eğer mide ve benzeri rahatsızlıklarınızı artırıyorsa bu durumda doktorunuza danışarak, mide korucu ya da mide ilacı takviyesi alabilirsiniz.  Rahatsızlığınız devam ediyorsa doktorunuza danışarak ilacın değişimi talebinde bulunabilirsiniz.

 

Ciddi Yan Etkiler:

 • Nefeste darlık
 • Halsizlik ve yorgunluk hissi
 • Şiddetli kas ağrıları
 • Sürekli uyuma ve uyku isteği
 • Sürekli kusma ve mide bulantısı
 • Baş dönmesi
 • Göz bulanıklığı
 • Baş ağrısı
 • Kalpte ritim bozukluğu
 • Zihin bulanıklığı
 • Hızlı kalp atışı ve boğulma hissi
 • Çarpıntı ve terleme
 • Titreme
 • İştahta anormal artış
 • Yeme içme bozuklukları
READ This:  Travazol Krem Nedir? Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir? Fiyatı?

 

Bu yan etkilerden herhangi birini yaşıyorsanız acilen doktorunuza başvurunuz. Ciddi yan etkiler, ölüm tehlikesi ve kalıcı hasarlar bırakacak düzeyde olabilir. Birkaç gün içerisinde ya da daha sonra geçmeyecek rahatsızlıklardır. Sürekli yaşadığınız bir yan etki durumunda ilacın kullanımını durdurun ve doktorunuza gidin.

 

Alerjik yan etkiler:

 • Nefes almada zorluk
 • Göğüs ve boğaz hırıltısı
 • Deri döküntüsü
 • Konuşmada zorluk
 • Göğüs sıkışıklığı hissi
 • Kaşıntı
 • Vücutta şişme ve soyulma
 • Ciltte kırmızı noktalar
 • Ağız, yüz ve boğazda şişme
 • Vücutta şişme ve su toplama
 • Ciltte aşırı kaşıntı ya da yanma hissi
 • Gözler de şişme ya da kuruma
 • Dil de şişme ve ağız kuruluğu

 

Aşırı ateş, kaşıntı, susuzluk ve şişme hislerinin devamında doktorunuza danışınız.

 

Metformin ilacını 20-25 C oda sıcaklığında saklayınız. Aynı zamanda Gün ışında direkt bekletmeyiniz. Çocukların ulaşamayacağı yerlere koyunuz. Aşırı sıcak, nemden uzak tutunuz.

 

Metformin İlacı Fiyatı Ne Kadar?

 

Tip2 diyabet hastalarının kullanması gereken Metorfin ilacı fiyatı, gram ve kutu sayısına göre değişmektedir. 10 yıllık bir sürece sahip metformin, doktorların sıklıkla önerdiği diyabet ilaçlarından biridir. Metformin kullanan hastalar, insülün ilaç etkilerini daha fazla görerek, ilaca doktor takibiyle devam etmişlerdir.

İlacın güncel fiyatı sürekli değişmekle birlikte en son fiyattı 2019 yılına göre 1000 mg 24,99 liradır.

 

Bir önceki yazımız olan Famodin İlacı Nedir, Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri Nelerdir? Fiyatı başlıklı makalemizde Duodenal Ülser ve Gastrik Ülser, Famodin Fiyatı ve Famodin İlacı Uyku Yapar Mı? hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

Back to top button