MedicinesStudent Tips

Klacid mr ilacı Nedir, Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri Nelerdir? Fiyatı

Contents

Klacid mr ilacı Nedir

Klacid ilacı, etken maddesi Klaritromisin olan bir antibiyotiktir. Bakterilere karşı güçlü bir antibiyotik olan Klacid 500 mg film tablet olarak satışa sunulmaktadır.

Klacid Nasıl Kullanılır?

Klacid vücuttaki iltihapların ve bakterilerin atılmasında kullanılan bir ilaçtır. Bakterilerin vücutta sebep oldukları enfeksiyonların tedavisinde doktorlar tarafından reçete ile verilmektedir. Klacid, bademcik iltihaplarında, akut sinüzitte (yüz kemiklerinin içindeki hava boşlukları), orta kulak iltihabında, bronşit gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarında, diş eti iltihaplanması ve ağızda oluşan apselerin tedavi edilmesinde kullanılmaktadır. Bununla beraber Klacid, deri ve yumuşak doku enfeksiyonlarında da bakterilerle savaşmaktadır. Ayrıca tüberküloz ve cüzam gibi enfeksiyonların tedavisinde de tercih edilmektedir.

Klacid’in kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlar; ilacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa Klacid’i kullanmanız tavsiye edilmez. Öte yandan antibiyotiklere karşı alerjiniz ya da böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, çizgili kas zayıflığı gibi rahatsızlıklarınız varsa kullanmadan önce mutlaka doktora bildirmelisiniz. Klacid 12 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamaktadır. Doktorunuzun direktiflerine uyarak kullanmanız önerilmektedir. Bununla beraber ilacın her dozu bol su ile birlikte alınmalıdır. Yetişkin kişilerde günlük önerilen doz miktarı sabah ve akşam 1’er kez olmak üzere günde 2 defa alınmalıdır. Buna bağlı olarak 12 yaşından büyük çocuklar da yetişkin dozunu kullanmalıdır. Ayrıca hamilelik döneminde olan kadınlarda kullanımı tavsiye edilmemektedir. Emzirme dönemindeki kadınlar da ilacın etken maddesinin anne sütü ile bebeğe geçme riski olduğundan kullanılmamalıdır.

READ This:  Travazol Krem Nedir? Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir? Fiyatı?

Klacid’in Yan Etkileri Nelerdir?

Klacid, bakteri ve enfeksiyonlarla savaşan güçlü bir antibiyotik olduğundan her ilaç gibi birtakım yan etkilere sahiptir.  Klacid’in yan etkileri arasında en sık rastlanan durumlar şunlardır:

 • Nefes almada güçlük,
 • İshal,
 • Bulantı ve kusma,
 • İşitme bozukluğu,
 • Karaciğer enzimlerinde yükselme,
 • Uykusuzluk,
 • Hazımsızlık,
 • Yüzde ve dudaklarda şişme,
 • Karın ağrısı,
 • Kurdeşen dökme,
 • Bağırsaklarda biriken gaz

Klacid Ne Kadar?

Klacid tüm eczanelerde 500 mg 14 film tablet olarak satılmaktadır. Bu değerlerde Klacid’in fiyatı 2019 yılında 16.07 TL’dir.

Bir önceki yazımız olan Glifor İlacı Nedir, Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri Nelerdir? Fiyatı başlıklı makalemizde glifor, glifor aciktirirmi ve glifor kullananlar nasıl beslenmeli hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

Back to top button