MedicinesStudent Tips

Dex Forte İlacı Nedir? Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir? Fiyat?

Dex Forte ilacının etken maddesi deksketopfren trometamol’dür. Bu sayede Dex Forte ilacı vücuttaki iltihabı yok etmede ve vücutta oluşan ağrıları kesmede kullanılır. Bunlar arasında; akut kas – iskelet sistemi ağrıları, eklem ve kaslardaki incinme ve darbeye bağlı ağrılar, baş ağrısı, diş ağrısı tedavilerinde, diş eti iltihabının önlenmesi, ameliyat sonrası ortaya çıkan ağrıların giderilmesinde ve kadınların regl (adet dönemi) sancılarının azaltılmasında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Contents

Dex Forte Nasıl Kullanılır?

Dex Forte ilacı doktor tarafından reçete ile verilen medikal ürünlerdendir. Bu nedenle doktorun tavsiye ettiği şekilde kullanmak en doğru yöntemdir. Ayrıca Dex Forte ilacının etken maddesine karşı alerjisi ya da hassasiyeti olanların bu ilacı kullanmaları sakıncalıdır.

Doktorun uygun gördüğü şekilde Dex Forte’nin kullanımı günlük 75 mg olarak önerilmektedir. Dex Forte ilacının günde 3 kere olacak şekilde yani 8 saat aralıklarla düzenli olarak kullanılması gereklidir. Dex Forte ilacı direkt olarak yutularak kullanılır.

Öte yandan hamile ve emzirme dönemindeki kadınların Dex Forte ilacını kullanmadan önce mutlaka doktora danışmaları gerekmektedir. İlacın etken maddesi deksketopfren trometamol anne sütüyle bebeğe geçmektedir.

Dex Forte’nin Yan Etkileri Nelerdir?

Dex Forte ilacının etken maddesine alerjisi ve hassasiyeti olanlarda birtakım olumsuz etkiler görülmektedir. Ayrıca Dex Forte ilacının yan etki gruplandırılmasında bulunduğu kategori “C” grubudur. İlacın yarattığı rahatsızlıkların ciddi bir boyutta olması halinde derhal doktor muayenesine çıkılmalıdır. Dex Forte’nin yan etkileri arasında şunlar öne çıkmaktadır:

  • Yüz ve boğazda şişkinlik oluşması
  • Kalp çarpıntısı
  • Kurdeşen rahatsızlığı
  • Gözlerde kanlanma ve göz çevresinde kızarıklıklar oluşması
  • Tansiyon yükselmesine bağlı mide bulantısı ve kusma
  • Tansiyon düşmesi akabinde bayılma
  • Nefes darlığı
  • Zihin bulanıklığı, odaklanamama ve konuşmada güçlük çekme
  • İshal
  • Ani şekilde ortaya çıkan geçici görme kayıplıkları
READ This:  What are the differences between a Student Loan, Bursary and Scholarship?

Dex Forte Ne Kadar?

Dex Forte doktor tarafından reçeteyle satılan bir ilaçtır. Dex Forte’nin fiyatı eczanelerde 50 mg 20 tablet 12.77 TL, 50 mg 30 tablet ise 17.39 TL’dir.

Bir önceki yazımız olan Cialis İlacı Nedir? Nasıl Kullanılır? Yan Etkiler Nelerdir? Fiyat? başlıklı makalemizde androloji, bayan istek arttırıcı ve bitkisel hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

Back to top button