MedicinesStudent Tips

Metronidazol 500 mg Nedir, Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri Nelerdir? Fiyatı

Contents

Metronidazol 500 mg Nedir

Metronidazol, beyin enfeksiyonları başta olmak üzere ishal, kemik enfeksiyonları ve pelvik alan enfeksiyonu gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.

Metronidazol Nasıl Kullanılır?

Metronidazol en sık olarak, beyin enfeksiyonlarında ve ishal rahatsızlığının tedavisinde kullanılmaktadır. İçerdiği etken maddesiyle birçok rahatsızlıkta güçlü bir tedavi destekleyicisi olduğundan doktorlar tarafından sıklıkla reçete edilmektedir. Metronidazol ilacının kullanıldığı diğer hastalıklar; sakız ve diş boşluklarının enfeksiyonları, beyin, akciğer ve kemikler arası eklemlerin enfeksiyonları, sindirim sistemiyle ilgili mide ve bağırsak enfeksiyonları, idrar (genital) yol enfeksiyonları olarak öne çıkmaktadır.

Metronidazol’un kullanımı sırasında mutlaka doktor direktifleri baz alınmalıdır. Günlük doz miktarını ve kullanım sıklığını doktorun tavsiyelerine göre kullanmak gerekmektedir. Bunun yanında Metronidazol ilacını kullanmadan önce geçmişte yaşanılan hastalıkların, alerjilerin, güncel sağlık durumuna dair bilgilerin ve varsa kullanılan ilaca dair bilgilerin doktorla paylaşılması gerekmektedir. Aksi halde Metronidazol’un başka ilaçlarla etkileşime geçmesi başka sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Buna ek olarak Metronidazol tedavi sürecinde kesinlikle alkol tüketimi yapılmamalıdır. Alkolle kolay etkileşime giren bu ilaçla zehirlenme ve mide delinmesi gibi rahatsızlıklar meydana gelebilmektedir. Alkol tedavisi görenlerin veya alkol bağımlılığı olan kişilerin, karaciğer hastalığından muzdarip kişilerin, sık sık nöbet geçiren kişilerin bu ilacı kullanması tavsiye edilmemektedir.

Metronidazol Yan Etkileri Nelerdir?

Metronidazol ilacı, enfeksiyonlarla savaşan güçlü bir ilaç olduğundan birtakım yan etkilere de sahiptir. Metronidazol’un yan etkileri arasında en sık karşılaşılan sağlık sorunları şu şekildedir:

 • Ağızda oluşan metalik tat ve tat alma duyusunun değişmesi
 • Karın ve mide ağrısı
 • Yüzde ve ağızda meydana gelen ani şişlikler
 • Baş ağrısı ve baş dönmesi
 • Eklem ya da kaslarda görülen ağrılar
 • İshal
 • Ateş ve terleme
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Hazımsızlık
 • Sersemlik ve konsantrasyon eksikliği
 • Beyinde meydana gelebilecek sağlık sorunları
READ This:  FludexSr ilacı nedir ne işe yarar yan etkileri nelerdir fiyatı?

 

Metronidazol Ne Kadar?

Metronidazol’un fiyatı, 2019 yılı itibarıyla 5.29 TL olarak eczanelerden satışa sunulmaktadır. Bu fiyat 500 mg 100 ml solüsyon için geçerlidir.

 

Bir önceki yazımız olan Majezik ilacı Nedir, Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri Nelerdir? Fiyatı başlıklı makalemizde majezik, majezik ağrı kesici ve majezik fiyat hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

Back to top button