MedicinesStudent Tips

Prednol-l 20 Mg Ampul Nedir, Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri Nelerdir? Fiyatı

Contents

Prednol-l 20 Mg Ampul Nedir

Prednol-l ilacı, etken maddesi metilprednisolon olan ve endokrin sistem üzerinde etkili bir ampuldur. Bu ilaç damar içine ya da kas içine enjekte edilerek uygulanmaktadır. Tüm eczanelerde çözücü ve beyaz toz şeklinde satılmaktadır.

Prednol-l Nasıl Kullanılır?

Prednol-l ampul, vücutta bulunan kortikosteroid seviyesini artıran etkili bir ilaçtır. Kortikosteroid adı verilen bu hormonlar halk arasında kortizol olarak bilinmektedir. Böbrek üstü bezlerden vücuda salgılanan bu kortikosteroid hormonu; kortizon, prednizon, deksametazon ve benzeri hormonlar oluşturmaktadır. Bu hormonlar vücut direncinin korunmasında, vücutta meydana gelen bakterilere bağlı iltihaplanmaların tedavisinde kullanılmaktadır. Dolayısıyla Prednol-l’nin içinde bulunan kortikosteroid ile vücuda dışarıdan ihtiyacı olan destek sağlanmış olur. Bu sayede birçok hastalık tedavi edilmektedir. Bu hastalıklardan bazıları olan; eklem sıvısı iltihabı, doğuştan böbrek üstü bezlerinin aşırı ya da az çalışması durumlarında, gut hastalığına bağlı eklem iltihaplanmalarında, kas kirişi ve kas iltihaplanmalarında, çocuklarda ve erişkinlerde romatizmaya bağlı rahatsızlıklarda, bazı deri hastalıklarında, kan vermeye bağlı olarak yaşanan deri dökülmelerinin tedavisinde, birçok solunum sistemi hastalığında Prednol-l kullanılmaktadır

Prednol-l’nin kullanımı, doktorun direktif ve tavsiyelerine göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle doktorunuzun önerdiği şekilde ilacı kullanmanız tavsiye edilmektedir. Bunun yanında Prednol-l ilacı bir ampul olduğundan, kas içine enjeksiyon yoluyla yapılmaktadır. Ayrıca damar içine uygulanmak istendiğinde de infüzyon yolu (damla damla yöntemi) uygulanmaktadır.

Prednol-l Yan Etkileri Nelerdir?

Prednol-l ilacının da her medikal ürün gibi birtakım yan etkileri vardır. Söz konusu yan etkilerin görülmesi durumunda doktora başvurulmalıdır. Prednol-l’nin yan etkileri şunlardır:

 • Enfeksiyon
 • Katarakt
 • Karın ağrısı ve mide bulantısı
 • Baş dönmesi ve kusma
 • Akne (sivilce) oluşumunda artış
 • Yüksek tansiyon rahatsızlığı
 • Peptik ülser
 • Vücutta ödem oluşumu (sıvı birikimi)
 • Depresyon
 • Vücutta sodyum mineralinin birikimi
 • Kas zayıflığına bağlı olarak büyüme geriliği
READ This:  Göğüs Ağrısı Nedir? Nasıl Geçer?

Prednol-l Ne Kadar?

Prednol-l’nin fiyatı, ilacın dozuna göre farklılık göstermektedir. Tüm eczanelerde 2019 yılı itibarıyla satılmaya devam edilen Prednol-l 40 mg 1 ampulün fiyatı 6.79 TL’dir.

Bir önceki yazımız olan Metronidazol 500 mg Nedir, Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri Nelerdir? Fiyatı başlıklı makalemizde Metronidazol, Metronidazol fiyatı ve Metronidazol Nasıl Kullanılır? hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

Back to top button