MedicinesStudent Tips

Beloc ZOK 100 Mg Nedir? Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir? Fiyat?

Beloc ZOK, 100 miligram olarak üretilen tablet ilaçtır. Her kutuda 20 adet bulunan tabletler stres, kalp rahatsızlıkları, migren, çarpıntı oluşumu için tedavi sürecinde kullanılır. Beloc ZOK 100 MG tablet için etken madde olarak Metoprolol Süksinat belirlenmiştir. Yardımcı maddeler arasında titan dioksit E 171, sodyum stearil fumarat, anhidr non – kolloidal silikon dioksit, makrogol, parafin, mikrokristalize selüloz, etil selüloz, hipromelloz, hidrosipropil selüloz maddeleri bulunuyor.

İlacın kullanım sürecinde herhangi bir nedenle hastaneye gittiğinizde mutlaka bu ilacı kullandığınızı belirtmeniz gerekiyor. Doz aşımı durumlarında yan etkileriyle karşılaşılabileceği gibi, içerisindeki maddelere duyarlılığı bulunan kişilerde günlük normal kullanım durumlarında da yan etkiler görülebiliyor. Nadir, seyrek, çok nadir, yaygın olarak değişiklik gösteren yan etkileri bulunuyor.

Beloc ZOK 100 Mg Fiyat

Beloc Zok 100 Mg fiyat için belirlenen güncel değer 16,61 Türk Lirası olarak açıklanmıştır. Tüm eczanelerde bulabileceğiniz ilaç, normal reçeteye sahip olarak satın alınabiliyor. 20 tabletin bulunduğu kutuda her bir tablet 100 mg birim miktarına sahiptir. Astra Zeneca Türkiye İlaç Sanayi ve Ticaret tarafından Türkiye’de üretimi yapılan, ithal ve beşeri bir ilaçtır.

Reçeteli olarak satın alabileceğiniz, doz aşımı ve kullanım için yapılan açıklamalara dikkat etmediğiniz taktirde yan etkilerin bir kısmıyla karşılaşabileceğiniz ilaçlardan bir tanesidir. Hafif olması nedeniyle iki veya üç adet içilmesi doğru değildir. Gün içerisinde, doktorunuz tarafından belirtilen zaman dilimlerinde olma kaydıyla kullanabileceğiniz bir ilaçtır.

Beloc ZOK 100 Mg Ne İşe Yarar?

Kalp başta olmak üzere, damar rahatsızlıkları ve strese bağlı hastalıkların giderilmesi için özel olarak üretilmiş ilaçlardan biridir. Beloc ZOK 100 mg tabletin kullanımı için ilk olarak en düşük dozun belirlenmesi gerekiyor. Zaman içerisinde doz artırılabileceği için, ilk günden iki veya üç adet ilacın kullanılması bazı rahatsızlıklara neden olabilir. Bu nedenle doktorunuz tarafından belirlenen zaman aralığında ne kadar içmeniz gerektiğine bağlı olarak ilaç kullanım düzeni belirleyebilirsiniz.

READ This:  Magnorm ilacı Nedir, Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri Nelerdir? Fiyatı

Beloc ZOK ilacı, aşağıdaki durumlarla karşılaşılması durumunda tedavi sürecinde hastanın iyileştirilmesi için etkileri bulunuyor. Kalp krizi de dahil, kalple ve migrenle ilgili problemlerde aşağıdaki rahatsızlıkların geçirilmesi için kullanılması gereken ilaçlardan bir tanesi olarak üretilmiştir. Doktorunuz önermediği sürece bu ilacı kullanmamalı, eğer bu ilacı içiyorsanız herhangi bir rahatsızlık nedeniyle hastaneye gittiğinizde mutlaka bu durumu doktorunuza bildirmelisiniz.

  • Kalp ritmindeki düzensizliklerin giderilmesi için kullanılabilir. Gün içerisinde ani ritim bozukluklarının azaltılması, nabzın düzenlenmesi ve kalp krizi riskinin minimuma indirilmesi için kullanılan ilaçlardan bir tanesidir.
  • Çarpıntıyla karşılaşılması, kalp ritmi düzensizliğinin giderilmesi için kullanılır. Çarpıntının şiddetine göre ilaç dozunun artırılması doğru olmadığı için, doktorunuzla görüşerek, ne kadar kullanmanız gerektiğiyle ilgili bilgi almanız gereklidir.
  • Düzensiz kalp aktivitesiyle karşılaşılması durumlarında; günlük yaşamdaki stres nedeniyle kalpteki hormonların olumsuz etkilenmesinin önüne geçilmesi için kullanılır. Fiziksel veya zihinsel stres, kullanılacak olan ilacın etkisinin direkt olarak kalpte olumlu bir şekilde görülmesini sağladığı, daha önce kalp krizi geçiren kişilerin kullanması durumunda aynı sorunun tekrar oluşma riskinin minimuma indirildiği tespit edilmiştir.
  • Damar hastalıkları, tıkanıklık ve kalp – damar hastalıklarıyla ilgili rahatsızlıklardan olayı oluşan ölümlerin özellikle bu alandaki etkileri nedeniyle minimuma indirildiği görülmüştür. Tedavi yapılırken, ölüm riskinin azaltılmasını sağlayan damar rahatsızlıkların tümünde günlük dozun üzerine çıkılmamış olması gereklidir.
  • Yüksek kan basıncıyla karşılaşılması durumunda göğüs ağrısını ve göğüsteki sıkışma sorunlarının minimuma indirilmesi için kullanılan bir ilaçtır. Beloc ZOK 100 Mg ne işe yarar? Ağrının sadece kalp çevresinde değil, göğüs kafesinin ağrı yaratmasıyla ilgili durumlar için de kullanıma uygun olması sağlanmıştır.

Beloc ZOK 100 Mg İktidarsızlık Yapar Mı?

İktidarsızlık, cinsellik sorunları, isteksizlik gibi problemlere neden olabilen ilaçlardan bir tanesidir. Beloc ZOK 100 Mg iktidarsızlık yapar mı? Beloc Zok, tüketildiğinde belirli süre iktidarsızlık durumlarına neden olabilmektedir.

READ This:  Neurontin İlacı Nedir, Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri Nelerdir? Fiyatı

Beloc ZOK 100 Mg Doz Aşımı

Beloc ZOK 100 Mg doz aşımı durumuyla karşılaşılması, bir gün içerisinde iki veya üç adet tabletin içilmesi gibi bir durumda en kısa süre içerisinde doktorunuza ulaşanız gereklidir. Yan etkiler başta olmak üzere, doz aşımı durumuyla görülebilecek tüm rahatsızlıklar veya bazıları meydana gelmeye başlayacaktır. Bu nedenle doktorunuzun belirleyeceği tedaviye düzenli bir şekilde uymalı, bir önceki gün tableti tüketmeyi unuttuysanız bir sonraki gün iki dozu birlikte alma girişiminde bulunmamalısınız.

Beloc ZOK 100 Mg Nasıl Kullanılır?

Beloc ZOK ilacının kullanılması için oral yol ile tableti bölerek veya tam şekilde içebilirsiniz. Tabletlerin suyla içilmesi gerektiği için, susuz tüketilmesi durumunda yutkunmada problemlerle karşılaşılma durumu söz konusu olacaktır. Beloc ZOK 100 Mg nasıl kullanılır? Tabletlerin ezilmesi veya çiğnenerek yutulmaya çalışılması doğru değildir. Tabletlerin kullanım sürecinde çift doz alma gibi bir durum söz konusu değildir. Bu nedenle eğer bir dozu belirli saatinde almayı unuttuysanız, farklı bir dozla birlikte 2 veya 3 dozun aynı anda alınması yan etkileri tetikleyecektir.

Çocuklarda ve yaşlılarda kullanım için de uygun olan tabletin günde 1 kez olacak şekilde tüketilmesi gereklidir. 1’den fazla alınması doğru olmadığı gibi, zararlı sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir. Gerektiğinden fazla kullanılması durumunda mutlaka doktorunuzla iletişime geçmeli ve belirtilere bağlı olarak tedavi yapılmasını talep etmelisiniz.

Beloc ZOK 100 Mg Yan Etkileri

  • Yaygın olarak görülen yan etkiler arasında; orta veya şiddetli baş ağrısı, belirli aralıklarla baş dönmesi, aşırı halsizlik, kabızlık, ishal, sık sık kusma isteği, mide bulantısı, eller ve ayaklarda ani üşüme, karın ağrısı, odaklanma problemi / sersemlik bulunuyor.
  • Yaygın olmayan fakat kayıtlara geçmiş yan etkiler arasında; Konsantrasyon bozuklukları, depresyon, uykusuzluk, sürekli uyku hali, ellerde ve ayaklarda karıncalanma hissi, süreli kabuslar görme, kalp yetmezliğiyle ilgili belirtilerin görülmeye başlanması, kardiyojenik şok, uyuşuk davranmaya meyil, solunum yollarında yaşanan daralma / nefes almakta zorluk hissi, hızlı kilo alma, göğüste ani orta derecede ağrılar bulunuyor.
  • Seyrek görülen yan etkiler arasında; ışığa karşı duyarlılık başlaması, sürekli görülen cinsel isteksizlik, saçlarda belirli bölgelerde dökülme, deride aşırı hassasiyet, sedef hastalığı bulunan bireylerde bu rahatsızlığın artması, aşırı terleme, tat almada bozukluk durumları bulunuyor. Ayrıca sinirlilik, huzursuzluk, kanın pıhtılaşması için çalışan hücrelerin azalması, iktidarsızlık, hafıza güçlüğü, cinsellik sürecinde problemler, zihinde karışıklık, gözlerde kuruma, görme bozuklukları, hayal görmeye başlama, ciltte tahriş ve ani kızarıklıklar, kulaklarda aşırı çınlama, kalp iletimindeki bozukluklar, karaciğerde anomaliler görülmesi gibi problemler bulunabiliyor.
  • Çok seyrek görülen yan etkiler arasında hafızada zayıflık ve unutkanlık sorunları görülmüştür.
  • Nedeninin ilaçtan kaynaklanıp kaynaklanmadığı bilinmeyen fakat ilacı kullananlar tarafından iletilen şikayetler arasında; gözlerde iltihap belirtileri, kaslarda krampların oluşması, eklemde ağrı, hepatit, ağızda kuruluk, nezle, dokuların belirli bölgede çürümeye başlaması veya hızlıca ölmesi, kan akımının belirli bölgelerde azalması, nezle olma durumları görülmüştür.
READ This:  Etol Fort 400 Mg 14 Film Tablet Nedir? ne işe yarar? nasıl kullanılır? yan etkileri? fiyatı?

Beloc ZOK 100 mg yan etkileri ile ilgili incelemeyi yapmalı ve tedavi sürecine dikkatli bir şekilde devam etmelisiniz. Bu belirtilerden herhangi birinin veya birkaç tanesinin görülmesi durumunda mutlaka bir hekimden yardım almanız gerekecektir.

Bir önceki yazımız olan Arveles İlacı Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri Nelerdir? başlıklı makalemizde arveles ağrı kesici, arveles çeşitleri ve arveles fiyatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

Back to top button