MedicinesStudent Tips

Dolorex 50 mg Draje Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri? Fiyatı?

Contents

Dolorex 50 mg Draje Nedir

Dolorex; yuvarlak ve kırmızı renkli, draje formunda olan bir ilaçtır. Dolorex’in etken maddesi, her bir drajede 50 mg olmak üzere diklofenak potasyum’dur. Bu ilaç, vücutta meydana gelen ağrı ve iltihapların tedavisinde kullanılmaktadır.

Dolorex Nasıl Kullanılır?

Dolorex, nonsteroidal antienflamatuvar ilaçlar kategorisinde yer alan bir ilaçtır. Bu ilacın kullanımı genellikle vücutta oluşan ağrıların ve iltihapların giderilmesinde kullanılmaktadır. Buna bağlı olarak, vücut uzuvlarında meydana gelen burkulmalar ve darbeye bağlı olarak ortaya çıkan gerilmeler ya da diğer zedelenmelerin kısa süreli tedavisinde önemli role sahiptir. Ayrıca bu ilaç, ameliyat sonrası hissedilen ağrı ve şişliklerin giderilmesinde, sırt ağrısı ve yumuşak doku romatizmasında da etkili olmaktadır. Buna bağlı olarak eklemlerde meydana gelen iltihaplanmanın tedavisinde de Dolorex ilacı sıklıkla kullanılmaktadır. Öte yandan kadınların adet dönemi sancılarının azaltılmasında ve şiddetli bağ ağrılarının dindirilmesinde de etkili olduğu bilindiğinden oldukça tercih edilmektedir.

Dolorex’in kullanımı, doktorun reçete ettiği şekilde olmalıdır. Uzman hekimin direktiflerinin yanında Dolorex, yemeklerden sonra tok karnına alınmalıdır. Dolorex ilacı bol su ile çiğnenmeden yutulmalıdır. İlacın kullanım sürecinde alkol alınması, ilacın yan etkilerinin ortaya çıkmasını artırmaktadır. Ayrıca alkolle birlikte alınan Dolorex mide kanamasına yol açabilmektedir. Bu nedenle kullanım sürecinde dikkatli olunmalıdır. Öte yandan Dolorex ilacının çocuklar tarafından kullanılması da önerilmemektedir.

Dolorex Yan Etkileri Nelerdir?

Diklofenak potasyum etken maddesi olan Dolorex, bu maddeye karşı alerjisi ve hassasiyeti olanlar başta olmak üzere birçok kişide yan etkilere neden olmaktadır. Söz konusu yan etkilerden bir ya da birden fazla görülmesi durumunda derhal doktora başvurulması gerekmektedir. Dolorex’in yan etkileri arasında en sık rastlananlar şunlardır:

 • Göğüs bölgesinde ağrı ve sıkışma
 • Bulanık görme ve ışık hassasiyeti
 • Kas zayıflığı ve yorgunluk hali
 • Üşüme ve titreme
 • İştahsızlık
 • Mide ağrısı
 • İshal
 • Kabızlık
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Konuşmada bozulma ve denge kaybı
 • Ciltte kızarıklıklar oluşması
READ This:  Augmentin Bid 1000 MG İlacı Nedir? Ne İşe Yarar? Yan Etkileri Nelerdir? Fiyatı

Dolorex Ne Kadar?

Dolorex’in fiyatı, 2019 yılında tüm eczanelerde 6.79 TL’dir. Bu fiyat 50 mg 20 draje için geçerlidir.

Bir önceki yazımız olan Dicloflam İlacı Nedir? ne işe yarar? nasıl kullanılır? yan etkileri? fiyatı? başlıklı makalemizde ağrı ilacı, ağrı kesici ve Dicloflam hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

Back to top button