MedicinesStudent Tips

Apranax Fort İlacı Nedir? Nasıl Kullanılır? Yan Etkiler Nelerdir? Fiyat?

Contents

Apranax Fort İlacı Nedir

Apranax Fort ilacı bir ağrı kesicidir. Özellikle baş ağrısı ve diş ağrısı çekenlere tavsiye edilen bu ilacın etken maddesi naproksen sodyumdur. Bu ilaç ağrı kesici ve iltihap giderici ilaç gurubunda yer almaktadır. Mavi kaplı oval tabletlerden oluşan bu ağrı kesici ilaç 10 ve 20 tabletlik blister ambalajlarda satışa sunulmaktadır.

Apranax Fort İlacı Nedir?

Apranax Fort ilacı nedir? Bu ilaç vücutta iltihap ve ağrıya neden olan biyolojik faktörleri ortadan kaldıran etkili bir ağrı kesicidir. Ağrı kesici özelliğinin yanında iltihap giderici olarak da kullanılmaktadır. Diş iltihabından kaynaklı oluşan ağrıların giderilmesinde tavsiye edilen bir ağrı kesicidir. Oldukça etkili olan bu ağrı kesici ilacın ateş düşürücü etkisi de bulunmaktadır. Kas ağrısı için de doktorların tavsiye ettiği ilaçlardan birisidir.

Apranax Fort İlacı Neden Kullanılır?

Apranax Fort ilacı neden kullanılır? Apranax fort ilacı vücudun herhangi bir yerinde oluşan ağrı için kullanılabilen bir ilaçtır. Bu ilacın kullanım alanları şunlardır:

 • Kas ve iskelet sisteminde meydana gelen kemik ağrılarında,
 • Osteoartrit (kireçlenme) ağrıları,
 • Diş ağrısı ve diş çekiminden sonra oluşan olası ağrılarda
 • Bel ağrısı şikayetlerinde,
 • Özellikle sporcularda zaman zaman oluşan kas ağrılarında;
 • Spor kazaları sonrası oluşan kas ağrıları, kas yırtılmaları
 • Herhangi bir cerrahi ameliyat sonrasında yaşanan ağrılarda,
 • Adet sancılarının neden olduğu ağrılar;
 • Akut gut yani damla hastalığı nedeni ile ortaya çıkan şiddetli ağrılarda
 • Ankilozan iltihabı;
 • Eklemlerde oluşan ağrı ve iltihaplanmalarda

Apranax Fort ilacı kullanımı yukarıdaki şikayetlerin giderilmesi için yapılmaktadır. Etkili bir ağrı kesici ve iltihap giderici olduğu için ağrı şikayeti olanlara tavsiye edilen bir ilaçtır.

Apranax Fort İlacı Nasıl Kullanılır?

Apranax Fort ilacı nasıl kullanılır? Bu ilaç mavi kaplı oval tabletler şeklinde sunulmaktadır. Bu oval tabletler ağız yolu ile çiğnemeden bol su ile alınmalıdır. Tedavi sürecinde ilacı hekimin yönergelerine uygun olarak almalısınız. İlacın dozunu doktorunuzun belirlediği şekilde almalısınız. Bu ilaç yemekten sonra tok karnına alınmalıdır. Günlük doz miktarı 3’ü kesinlikle geçmemelidir.

READ This:  Students Loan Scholarships

Apranax Fort günlük önerilen doz 1 tablet şeklindedir. Başlangıç dozu 1 tablet daha sonra 12 saat ara ile 1 er tablet şeklinde alınması önerilmektedir.

Apranax Fort ilacı migrenin önlenmesi için kullanılacak ise başlangıçta günde 1 tablet, daha sonra 12 saatte 1 tablet şeklinde günde 2 kez kullanılabilir. Akut gut nöbetlerinde ise başlangıç dozu olarak 1.5 tablet daha sonra 8 saatte bir nöbetler geçene kadar yarım doz alınması tavsiye edilir.

Adet dönemi ağrıları ve diğer ağrılar için Apranax Fort dozu ilk başta 1 tablet ve daha sonra 8 saat aralıklar ile yarım tablet şeklinde alınabilir. Akut migren krizinde ise 1.5 doz alınabilir. Eğer gerekli görülür ise yarım saat ara ile 2 defa yarım tablet alınabilir.

Apranax Fort İlacı Yan Etkileri Nelerdir?

Apranax Fort İlacı Yan Etkileri Nelerdir? Apranax fort ilacı içerisinde yer alan maddelere duyarlılığı olanlarda bu olası yan etkiler görülebilir. Bu ilacı kullananlarda çok seyrek olarak görülen yan etkiler şunlardır:

 • Vücudun bazı bölümlerinde şişlikler oluşması özellikle yüz, dudakların şişmesi, el, ayak ve bileklerin şişmesi gibi yan etkiler görülebilir. Özellikle ağız ya da boğazda oluşan şişlikler nedeni ile yemek yeme işleminin zorlaşması halinde derhal en yakın hastanenin aciline başvurunuz.
 • Göğüs ağrısı, kalp krizi ya da inme belirtilerinin ortaya çıkması
 • Kaslarda güçsüzlük, görme bozuklukları, his kaybı

Bu yan etkiler en seyrek görülen yan etkilerdir ve bu durumların görülmesi halinde size en yakın hastanenin aciline gitmelisiniz. Bu durumların görülmesi halinde hastaneye yatırılmanız gerekebilir. Bu belirtiler sizin Apranax fort ilacı içerisindeki maddelere duyarlılığınızın olduğunu göstermektedir. Tıbbı müdahale gerektiren diğer yan etkiler ise şunlardır:

 • Duyma bozukluğu, kulak çınlaması, baş dönmesi görülebilen olası yan etkilerdendir. İlaca duyarlılığınız var ise bu yan etkiler görülebilir. Hemen en yakın hastanenin aciline gitmelisiniz.
 • Kas ağrısı ve kas zayıflığı, üşüme hissi, ateşlenme, keyifsizlik, hepatit, sarılık gibi yan etkiler de seyrek de olsa görülmektedir.
 • Havale, zihinsel fonksiyonların zayıflaması gibi yan etkilerin fark edilmesi ile doktora başvurmalısınız.
 • Görme sinirinin ödemli iltihabı gibi yan etki görüldüğünde hemen doktorunuza danışınız.
 • Virüs kaynaklı olarak ortaya çıkan menenjit seyrek olarak görülen bir yan etkidir.
 • Hazımsızlık, kabızlık, ishal, bulantı, kusma, terleme, saç dökülmesi, cilt problemleri gibi yan etkiler Apranax Fort içerisindeki maddelere duyarlılığı olan kişiler tarafından görülmektedir.
 • Depresyon, uyku bozukluğu, uykusuzluk gibi yan etkiler ortaya seyrek olarak çıkabilmektedir.
 • Yüksek tansiyon, damar tıkanıklığı göbi yan etki görüldüğünde tıbbı müdahale gerekebileceği için mutlaka hastaneye gitmelisiniz.
READ This:  Azosilin İlacı Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri Nelerdir, Fiyatı?

Bu yan etkiler de oldukça seyrek görülmekte olup tıbbı müdahale gerektirdiği için hemen bir doktora başvurmalısınız. Bu ilacın daha hafif yan etkileri ise şunlardır:

 • Görmede bulanıklık, nefes darlığı, çarpıntı gibi yan etkiler de hafif düzeyde ortaya çıkabilir.
 • Midede rahatsızlık ve yanma hissi kusma, ishal, karın ağrısı, kabızlık gibi yan etkiler hafif düzeyde meydana çıkabilmekte olup bu yan etkiler görüldüğünde durumu doktorunuza bildirerek direktiflerine uymalısınız.
 • Böbrek rahatsızlıkları hafif yan etkileri arasında sayılmaktadır.
 • Kaşıntı, deri döküntüsü, ciltte lekelenme gibi yan etkiler de ilaç içerisindeki maddelere alerjisi olanlarda görülmektedir.
 • Kansızlık görülebilen bir yan etkidir.
 • Baş dönmesi, rehavet hali, baş ağrısı, ışığa hassasiyet, dikkat bozukluğu gibi hafif etkiler de ilaca duyarlı olan kişilerde meydana çıkabilir.
 • Ödem ve susuzluk hissi ilaç sonrası ortaya çıkabilecek bir yan etkidir.

Apranax Fort İlacı Fiyat

Apranax fort ilacı fiyat bilgileri güncel ilaç fiyatlarına gelen zamlarla birlikte değişmektedir. Bu ilacı doktorunuzu reçetesi ile alabileceğiniz gibi eczanelerden reçetesiz olarak da alabilirsiniz. Apranax Fort prospektüs ile bilgi alarak kullanma talimatlarına uygun bir şekilde ilacı kullanabilirsiniz.

 

Apranax Fort Ne İşe Yarar?

Apranax fort ne işe yarar? Bu ilaç vücutta ortaya çıkan ağrıların giderilmesini sağlar. İltihap giderici etkisi ile diş iltihaplarında oluşan ağrının tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca kas ve eklem ağrılarının tedavisinde de bu ilaçtan yararlanılmaktadır.

Ağrı kesiciler arasında yer alan Apranax fort ilacı baş ağrısı ilacı olarak migren ağrılarında kullanılmaktadır. Migren krizlerinde 1 buçuk doz şeklinde alınabilecek bu ilaç gerek görüldüğü takdirde yarım doz olarak da yarım saat ara ile 2 kez alınabilir.

 

Apranax Fort Kullananlar

Apranax fort kullananlar yorumları incelendiğinde özellikle diş ağrısı ilacı olarak oldukça yaygın olarak kullanıldığı görülmektedir. Bu ilacın en yaygın kullanımı baş ağrısı tedavisi içindir. En çok baş ağrısı sorunlarında bu ilaç kullanılmaktadır. Etkili bir ağrı kesici olduğu için ağır migren ağrılarına da iyi gelmektedir. Vücut kırgınlığı için hap önerisi isteyenler Apranax Fort’u kullanarak vücut kırgınlığını gideriyorlar. Bu ilaç iltihap önleyici, ağrı kesici ve ateş düşürücü etkisi ile vücutta yer alan ağrıların giderilmesini sağlıyor.

READ This:  Dexplus İlacı Nedir, Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri Nelerdir? Fiyatı

 

Apranax Fort Kullanma Talimatları

Apranax fort ilacı kaç saatte bir alınır? Apranax Fort ilacı kullanım miktarı baş ağrısı olduğunda 1 doz şeklinde alınabilir. Eğer akut ağrı ya da akut migren ise 12 saatte 1 doz şeklinde alınabilir. Ancak doktorunuzun önerdiği doz miktarında tüketmeniz tavsiye edilir.

Apranax Fort ilacı işe yarar mı sorusu ağrı şikayeti olanlar tarafından sorulmaktadır. Bu ilaç oldukça etkili bir ağrı kesici olduğu için ağrı şikayeti olanların ağrı şikayetlerini kısa süre içerisinde gidermektedir. Ayrıca iltihap giderici ilaç kategorisinde yer alan bu ilaç iltihap oluşumunu da önlemektedir.

 

Apranax Fort İlacı Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Apranax Fort ağrı kesici ilacı almadan önce kullanma talimatlarını mutlaka okuyunuz. Eğer mide sorununuz bulunuyor ise ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışınız. Mide kanaması geçirdiyseniz ya da bağırsak kanaması geçirdiyseniz bu ilacı kullanmayınız.

Apranax Fort İlacı tablet miktarını doktorunuzun tavsiye etmiş olduğu miktarda kullanmalısınız. 16 yaşından küçüklerin bu ilacı kullanması sakıncalıdır. İlacı çocuklarınızın erişemeyeceği yerlerde saklayınız. Ayrıca bu ilacı 65 yaş üzerindeki kişilerin kullanması da sadece doktor kontrolünde gerçekleştirilmelidir. Apranax Fort ilacını kullanmadan önce prospektüsünü dikkatli bir şekilde okuyunuz.

Bir önceki yazımız olan Acnelyse Krem Nedir? Nasıl Kullanılır? Yan Etkiler Nelerdir? Fiyat? başlıklı makalemizde Acnelyse Krem Fiyat, Acnelyse Krem Neden Kullanılır? ve Acnelyse Krem Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir

Leave a Reply

Back to top button