MedicinesStudent Tips

Mexia İlacı Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri Nelerdir, Fiyatı?

Contents

Mexia İlacı Nedir

 

Her bir film tabletin 8.31 mg memantine eşdeğer 10 mg memantin HCI etken maddesine sahip olduğu Mexia, 10 mg film tablet şeklinde ağızdan alınan bir ilaçtır. 50 veya 100 tabletlik blister ambalajlarında kullanıma sunulan Mexia, kemik şeklinde, beyaz renkli film kaplı ve çift tarafı çentikli bir görünüme sahiptir.

Mexia Nasıl Kullanılır?

Mexia normal reçeteli bir ilaç olması sebebiyle doktorun tavsiye ettiği şekilde kullanılması gereken bir ilaçtır. Bunun yanında doktorun herhangi farklı bir kullanım talimatında bulunmadığı durumlarda Mexia’nın kullanımı esnasında tedavinin ilk 3 hafta süresi boyunca ilacın dozu kademeli olarak arttırılmalıdır.

Kademeli olarak doz artırımının akabinde 3 haftalık süreç sonunda ulaşılan 20 mg’lık doz, Mexia’nın kullanımında tavsiye edilen tedavi dozu olarak kabul edilmektedir. Ayrıca bu ilacın günde 1 tablet olacak şekilde alınmasına dikkat edilmelidir.

 • Hafta (1 – 7 gün arası)

Mexia ilk hafta boyunca günde 1 defa olacak şekilde 5 mg memantin olarak alınmalıdır.

 • Hafta (8 – 14 gün arası)

Mexia ikinci hafta boyunca günde 1 defa olacak şekilde 10 mg memantin olarak alınmalıdır.

 • Hafta (15 – 21 gün arası)

Mexia ikinci hafta boyunca günde 1 defa olacak şekilde 20 mg memantin olarak alınmalıdır

 • Hafta

Bu haftadan itibaren tedaviye günde 1 defa 20 mg memantin alınarak devam edilmelidir.

Yaşlılarda kullanımı ve uygulama metodu göz önünde bulundurulduğunda Mexia’nın günde 1 defa ağız yolundan kullanılması önerilmektedir. Tabletler yeterli miktarda su ile bütün olarak yutulmalıdır. Tabletleri besin almadan aç veya tok karnına kullanabilmeniz mümkündür.

READ This:  Acnelyse Krem Nedir? Nasıl Kullanılır? Yan Etkiler Nelerdir? Fiyat?

Mexia Ne İşe Yarar?

Memantin, anti demans ilaç grubuna dahil olan Mexia farmakolojik olarak NDMA reseptörlerini etkileyerek beyindeki sinir sinyallerinin iletimini ve hafızayı geliştirmektedir. Yerli ve beşeri bir ilaç olarak piyasaya sürülen Mexia’nın kullanım amacı, temel olarak Alzheimer hastalığındaki hafıza kaybının tedavisi ve beyindeki mesaj sinyallerinde meydana gelen bozukluğun giderilmesidir.

 • Mexia, orta ve şiddetli Alzheimer hastalığının tedavisinde kullanılır.

Mexia’yı kullanmayı unuttuysanız, unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız. Mexia tedavisi sonlandırıldığında oluşabilecek herhangi bir etki bulunmamaktadır.

Mexia Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlarda olduğu gibi Mexia’nın içeriğinde bulunan etken maddesine karşı duyarlı olan kişilerde birtakım yan etkiler görülmesi mümkün olmaktadır. Mexia’nın yan etkileri genellikle hafif ve orta dereceli olarak görülmektedir. Mexia’nın etken maddelerine karşı hassasiyeti bulunan hastalarda görülen yan etkiler şu şekilde farklı gruplara ayrılmıştır:

 • Yaygın görülen yan etkiler (Her 100 kişiden 1-10 kişide): Baş ağrısı, uyku hali, kabızlık, sersemlik, yüksek kan basıncı
 • Yaygın olmayan yan etkiler (Her 1000 kişiden 1-10 kişide): Yorgunluk, mantar enfeksiyonu, zihin karışıklığı, halüsinasyonlar, kusma, anormal yürüyüş, kalp krizi, toplardamar tıkanıklığı (derin ven trombozu)
 • Çok seyrek görülen yan etkiler (Her 10.000 kişide 1 kişiden daha az): Nöbet, pankreas iltihabı ve psikotik reaksiyonlar

Mexia yan etkilerinde depresyon, intihar düşüncesi ve intihar Alzheimer hastalığına bağlı olarak gelişmektedir.

Mexia Ne Kadar?

Mexia 10 mg 100 film tablet olarak normal reçeteli ilaç grubunda satışa sunulmaktadır. İçinde bulunduğumuz 2019 yılı itibarıyla Mexia’nın fiyatı 137.95 TL olarak belirlenmiştir. Öte yandan Mexia 20 Mg 28 film tabletin fiyatları ise şu şekildedir:

 • En yüksek 71.79 TL
 • En düşük 62.44 TL
 • Ortalama 70.56 TL.

 

Not: Doktorunuz önermeden ilaç kullanmayın.

READ This:  CERTICAN İlacı Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri Nelerdir, Fiyatı ?

Bir önceki yazımız olan CERTICAN İlacı Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri Nelerdir, Fiyatı ? başlıklı makalemizde CERTICAN Nasıl Kullanılır?, CERTICAN Ne İşe Yarar? ve CERTICAN Ne Kadar? hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

Back to top button