MedicinesStudent Tips

Parol İlacı nedir ne işe yarar yan etkileri nelerdir fiyatı

Parol İlacı gibi günümüzde birçok ağrı kesici etkisi olan ilaçlar bulunmaktadır. Fakat bunların birçoğunun kullanımı için öncesinde doktor muayenesi gereklidir. Çünkü insan vücudunda oluşan ağrılara tedavi maksadı ile kullanılan ilaçlar yan etkiler de verebilmektedir. Kısaca ağrı kesici ilaçların yan etkileri olduğu için kullanılması sırasında dikkatli olmanız gereklidir. Aksi halde istenmeyen sonuçlarla karşılaşmanız kaçınılmaz olacaktır. Parol ilacı ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliğe sahip olmaktadır. Hastalıklar sırasında tedavi yöntemi olarak kullanılan ilaç türüdür. Ağrı kesiciler arasında yer alan ilaç mutlaka doktor tavsiyesi sonrasında kullanılmalıdır. Çünkü ilacın olumlu yönde etkileri olabildiği gibi yan etkileri de bulunmaktadır. Bu sebeple dikkatli bir şekilde kullanılması gereklidir. Parol ilacını satın alacağınız zaman reçete vermeniz zorunludur. Bunun başlıca sebebi ise çok güçlü ağrı kesici olmasıdır. Günlük olarak ilacı alacağınız dozu kendiniz belirlerseniz ağrılarınız iyileşmek yerine daha da kötüye gidebilir. Çünkü ağrı kesici ilacının içerisinde yer alan maddeler çok güçlü etkilere sahip olmaktadır. En ufak yüksek doz kullanımı bile size olumsuz yönde etkiler verebilir. Bu sebeple parol ve buna benzer ağrı kesicileri kullanacağını zaman önceden dozun ne kadar alınması belirlemesiniz. Bundan başka hamilelik aylarında ağrı kesici ilaçlarının kullanımı doktorlar tarafından önerilmemektedir. Eğer ağrıların çok şiddetli bir hal aldıysa hemen doktora başvurabilir ve uygun olan ağrı kesiciyi kullanabilirsiniz. Ancak ağrıların gelmesi durumun doktor muayenesi olmadan kesinlikle ilacı kullanmanız gereklidir. Çünkü gebelik ve hamilelik sırasında ağrı kesici gibi ilaçlar çeşitli yan etkiler verebilmektedir.

Contents

Parol İlacı Nedir?

Ağrı kesici türü olan Parol, sadece reçete vasıtası ile satın alınabilmektedir. Oldukça etkili ağrı kesici türü olması sebebiyle reçetesiz satışı yapılmamaktadır. İlacı kullanmadan önce hangi bölgenizde ağrının oluştuğunu belirlemeniz gereklidir. Bunun için hemen doktora başvuru yapmalısınız. Sizin durumunuza göre doktor ilacın doz ve günlük kullanım sayısını belirleyecektir. Fakat çok ağır hastalıkların tedavisi için bu ilaç sadece geçici iyileştirme sağlamaktadır. İlacın her tabletinin içerisinde 500 mg`lık parasetamol bulunmaktadır. İlaç türü 20`li tablet ve 30`lu tablet şeklinde satışa sunulmaktadır. Parol ağrı kesicisi ağır hastalıklar sırasında tedavi yöntemi olarak kullanılmamaktadır. Sadece orta ve hafif hastalıklar sırasında geçici olarak tedavi maksatlı kullanımı gerçekleştirilmektedir. İlacı bazı durumlarda almanız sizler için zararlı olabilmektedir. Bu sebeple ilacı kullanmadan önce mutlaka doktora görünmelisiniz.

Parol Ağrı Kesicisinin Etkileri Nelerdir?

 Parol  yan etkileri aktif maddesi parasetamol`dan oluşan ve klinik olarak kanıt bulmuş Parol, ağrı kesici etkisine sahip ilaç türü olmaktadır. Ayrıca hipotalamustaki temoregülason merkezinde oluşturmuş olduğu etkisi sayesinde antipiretik etki vermektedir. Kısaca özetlememiz gerekirse Hipotalamus beyinde yer alan ön bölüm alanını verilen isimdir. Hipotalamus beynin ön bölgeleri ve aynı zamanda iç bölgelerle sinirsel bağlar oluşturmaktadır. İlacı kullandığınız zaman sinir sisteminde ağrıların ortaya çıkmasına neden olan prostoglandin`nin azalmasına sebep olur ve bu sayede sinirlere ağrı sinyalinin gönderilmesi azalmaya başlar. Parol ağrı kesici kullanılmasından çok az süre geçtikten sonra ağrı geçici olarak dururr. Burada parasetamol prostaglandin salgılanmasının karşısını almaktadır. Ağrı kesici genel olarak etkisini yarım saatte göstermektedir. Fakat bazen 3-4 saat içerisinde de etkisini tam olarak gösterebilmektedir. İlacı aldıktan sonra parasetamol vücudumuza eşit bir şekilde dağılmaya başlar. Hızlı bir şekilde yayılmaya başlayan parasetamol ağrının kesilmesine yardım eder. Bu ilaç karaciğerde metabolize olur ve ağız vasıtası ile içilen parasetamol`un %85`lik dozu insan vücudundan 24 saat içerisinde idrar yolu ile atılmaktadır.

READ This:  Aldactone İlacı Nedir? Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir? Fiyat?

Parol İlacı Ne İçin Kullanılmaktadır?

Parol ilacı ateş düşürücü ve ağrı kesici etkisi ile beraber farklı hastalıklarda tedavi yöntemi olarak da kullanılabildiği için sadece reçeteyle verilmektedir. Parol ağrı kesicisinin nelere iyi geldiğinizi şu şekilde sıralayabiliriz: Migren, kas romatizması, sancılı adet, diş ağrısı, soğuk algınlığı, sinirlerde oluşan ağrılar, grip, bakteriyel enfeksiyon, darbe sonrasındaki ağrılar, baş ağrısı, bademcik ameliyatı, kemik ve kas ağrılarında görülebilmektedir. İlacın belirtilmiş olan tüm sorunlara iyi geldiği ve klinik etkisinin bulunduğu kanıtlanmıştır. Eğer nevraliji ağrılarınız varsa bu durumda doktor muayenesine gitmeniz gereklidir. Çünkü parol ya da buna benzer başka ağrı kesiciler tedavi için yeterli olmayacaktır. Dayanılması oldukça zor olan nevraliji ağrısı hatta migren ve böbrek ağrısından daha şiddetli şekilde ortaya çıkmaktadır. Diş köklerinde ortaya çıkması durumunda insanlar nevraliji ağrını diş ağrısı sanıp tüm düşlerini çektirebiliyor. Bu zaman hem dişlerinden oluyorlar hem de çok şiddetle ağrılar çekiyorlar. Bu sebeple de mutlaka doktor tavsiyesi ile ilaç tedavisi almalı ya da ameliyat gerçekleştirmelisiniz.

Parol Ağrı Kesicisinin Kullanımı

Parol ilacını kullanmadan önce mutlaka doktor tavsiyesi alınmalı ve ardından ağrının çeşidine uygun olarak doz seçimi yapılmalıdır. Bu ilacı 12 yaşından küçüklerin kullanması yasaktır. Parol ilacı yetişkinlik için oluşan ağrılar sırasında kullanılmaktadır. İlacı bir bardak su ile yemek sonrasında ya da tok karnına içebilirsiniz. Parol ilacı tahmini olarak 4 ile 6 saat arasında alınmalıdır. Gün içerisinde en çok 8 adet hap alınabilir. 24 saatte 8 haptan daha çok doz alınması zararlı olabilmektedir. 12 yaş üzerinde olan bireyler için tavsiye edilen doz sayısı 4 tablet olarak belirlenmektedir. Kullanım süresi ise en fazla 5 gün olmaktadır. Diğer bir etken ise doktorun size belirlemiş olduğu süreni aşmamanızdır. Ayrıca vücudunuzda oluşan ağrılar için alışkanlık haline getirerek ilacı kullanmanız önerilmemektedir. Ağrı kesiciler sadece bir süreliğine ağrıların giderilmesi için yardımcı olmaktadır. Tedavi olmak ve problemleri ortadan kaldırmak için doktor muayenesinden geçmeniz gereklidir.

Parol İlacını Kullanmanız Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu ilacın kullanımı sırasında öncesinde doktor muayenesinden geçmeniz gereklidir. Çünkü ağrıların derecesine ve çeşidine uygun olarak alınacak doz miktarı değişiklik gösterebilmektedir. Kardiyak, anemili, pulmoner, renal ya da hepatik hastalıkların ortaya çıkması sırasında ilaç mutlaka doktor kontrolünden sonra kullanılmalıdır. Aksi halde istenmeyen sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz. Parol ağrı kesici kesinlikle doktor yazmadığı süre kullanılmamalıdır. Ayrıca karaciğere etki eden ilaçlarla kullanımı da yasak olmaktadır. Bundan başka 5 günden daha çok kullanılması önerilmemektedir. Bundan başka 39 derece ateş olduğu zaman ve 3 günden daha çok süren hastalıklar sırasında da kullanımı önerilmemektedir. Alkol kullandıktan sonra parol ilacı almanız yasaktır. Parol ve buna benzer ağrı kesiciler ile beraber alkol alımı çok kötü sonuçlara yol açabilir.

Hamilelik ve gebelik durumlarında kesinlikle ağrı kesici kullanmamalısınız. Eğer ağrı kesici kullanmak durumunda kalırsanız da mutlaka doktorunuz ile önceden görüşmeli ve bu konuyu ona danışmalısınız. Hamilelik dönemi oldukça riskli bir süreç olduğu için kulaktan dolma bilgiler ve duyduklarınıza göre hareket etmemelisiniz. Aksi halde ağrı kesici gibi ilaçlar kullanarak kendinizi çok kötü duruma sokabilirsiniz.

Bundan başka emziren annelerde sıklıkla ağrı ve acıların oluştuğu görülmektedir. Fakat bu sırada acılara dayanarak ilaç almamanız gereklidir. Gerçekleştirilen klinik araştırmalara göre Parasetamol`ün süte geçip geçmediği kesin olarak bilinmemektedir. Bu sebeple kullanmak istiyorsanız da öncesinde doktorunuzla bu konuyu görüşmelisiniz.

READ This:  Fixdual Nedir ne işe yarar nasıl kullanılır yan etkileri fiyatı?

Hangi durumlarda Parol Plus İlacı Kullanılamaz?

Aşağıdaki durumlarda Parol Plus ilacının kullanılması sakıncalıdır:

 1. İlacın içerisindeki maddelere karşı aşırı duyarlıysanız;
 2. Kalıtsal, yani irsi nedenlerden dolayı oluşan kansızlık durumu söz konusuysa;
 3. Bebeklerde ve 12 yaşını geçmeyen çocuklara da ilacın verilmesi kesinlikle yasaktır
 4. 10 gün ve daha fazla süren ağrılar olduğu zaman ilacı kullanmak yerine doktora gitmeniz tavsiye olunur.
 5. İleri derecede seyreden böbrek ve karaciğer yetmezliği durumlarında.
 6. Akut hepatik porfıria olarak da bilinen kansızlık sorununun olması durumunda ilaç kullanılamaz.

Bu gibi durumlardan hiçbirini yaşamıyorsanız bile, ilacı kullanmadan önce mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Parol Plus hastalıkların giderilmesi için kullanıldığı için doktora başvurmadan kullanmaktan kaçınmalısınız. Sizin bilmediğiniz bir sorununuzun olması durumunda ilacın yan etkilerine maruz kalabilirsiniz. Bu yüzden ilacı doktor reçetesiyle kullanmanız yerinde bir tercih olacaktır.

Parol Plus İlacının İçeriği Nedir?

Parol plus ilacının içerisinde 3 etken madde vardır ki, bu maddelerin sayesinde kısa süre içerisinde ağrılar keskin şekilde azalmaktadır. Parasetamol, Propifenazon ve Kafein maddeleri ilacın içeriğini oluşturmaktadır.

 • Parasetamol: ağrı kesici ve ateş düşürücü etkileriyle birçok ilacın içeriğini oluşturan parasetamol maddesi etkendir. Parasetamol hızlı etki etmesi nedeniyle de tercih edilen bir maddedir. Tüm dokulara hızla dağılma özelliğine sahip parasetamol, neredeyse hiçbir yan etkiye sahip değildir. Parasetamol gebelik ve benzeri hassas dönemlerde de yan etki korkusu yaşamadan kullanılabilmektedir.
 • Propifenazon: iltihap gibi hastalıkların daha çabuk tedavi edilmesi için kullanılan ve diğer durumlarda da etken olan madde, bazı yan etkilere de sahip olmaktadır.

İçerisinde Propifenazon olan ilaçlar görülmesi muhtemel olan bazı yan etkilere de sahip olabilmektedir. Ciddi bir bekleme süresinden sonra bile hala geçmeyen yan etkiler içinse doktora başvurulması şarttır. Düşük atriyal ritim ve miyokardiyal enfarktüs, propifenazon’un yan etkileri olarak bilinmektedir.

 • Kafein: Bu madde birçok bitkide bulunmaktadır ve metilksantin olarak bilinmektedir. Çay ve kahvenin içerisinde bulunan ve etken maddelerden olan kafein, kişinin zinde ve uyanık kalması açısından çok etkilidir. Sinir sistemi merkezine doğrudan etki eden ve beyine giden-gelen mesajları hızlandıran kafein, uzun yıllardır tartışma konusu da olmaktadır. Kafein faydalı mı, zararlı mı konusu ise şu şekildedir: kafein, aşırı derecede tüketilmediği sürece zararlı olmayan bir maddedir.

Ancak aşırı derecede tüketildiği zaman sinirlilik, depresyon ve benzeri sorunları da beraberinde getiren kafein içeren ilaçların da fazla tüketimi sakıncalı olmaktadır. Bu yüzden çoğu ilaçta olduğu gibi Parol Plus ilacında da 50 mg kullanılan kafein, migrenin tetiklenmesine de neden olmaktadır. Fazla tüketildiğinde kalp ritim bozukluklarına da davetiye çıkaran kafeinin doğru kullanımı şarttır.

İçerisinde bulundurduğu maddeler itibariyle Parol Plus, sadece ağrıları azaltmakla kalmaz, aynı zamanda insanların zinde kalmasını da sağlar. Grip, soğuk algınlığı ve benzeri şikayetlerin giderilmesi için Parol Plus ilacı kullanılmaktadır. Bu ilacın fazla kullanılmadığı zamanlarda yan etkilerinin nadiren gözükmesi de söz konusudur.

Parol İlacının Yan Etkileri Nelerdir?

Her ne kadar tamamen doğal ve yan etkisiz ilaçlar olduğu söylenilse de bu kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Tabii ki tüm ilaçlar gibi Parol Plus ilacının da bazı yan etkileri bulunmaktadır. Bu yan etkiler insanların ilacın içerisinde bulunan maddelere olan duyarlılığından dolayı oluşmaktadır. Eğer bu semptomlar kendini sizde belli ederse hemen Parol Plus ilacının kullanımını durdurun ve doktorunuzla iletişim kurmayı, en yakın hastanenin acil bölümüne gitmeyi de unutmayın:

 1. Ürtiker yani kurdeşen, kaşıntı ve deri döküntüleri gibi yan etkiler
 2. Yüz, dil ve boğaz bölgesinde oluşan şişlikler
 3. Anaflaktik şok yani, ani tansiyon düşmesi ve nefes almakta zorlanacak kadar belli olan alerjik reaksiyonlar
 4. Alerjik reaksiyonlar sonucunda oluşan aşırı duyarlılık
READ This:  Travazol Krem Nedir? Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir? Fiyatı?

Bu yan etkilerin hepsi ciddiye alınmalı ve derhal gereken müdahale yapılmalıdır. Bu yan etkilerden herhangi birini kendinizde gördüğünüz zaman derhal acil tıbbi yardım almanız gerekmektedir. Parol Plus ilacının da kullanımının durdurulması şarttır. Ancak bu yan etkiler seyrek olarak kişilerde görülmektedir.

Aşağıda gösterilen yan etkileri kendinizde hissettiğiniz zaman ilacın kullanımını durdurun ve doktorunuza danışarak hastaneye başvurun:

 • Nefes alırken zorlanmak
 • Kan değerlerinin düşmesine ilişkin oluşan halsizlik, solukluk ve yorgunluk hissi. Tabii ki halsizlik hissinin net olarak hangi nedenden dolayı oluştuğunu da anlamak için tam kan testinin yapılması şarttır.
 • Eğer kendinizde bulantı ve yorgunluk hissinin oluştuğunu hissediyorsanız, siroz ve fibroz da dahil olmak üzere karaciğer bozuklukları sorununu yaşayabilirsiniz. Bunun yanı sıra astıma bağlı olarak sık-sık öksürme, hırıltı/ıslık, nefes alıp verirken oluşan darlanma da ilacın yan etkileri arasında yer almaktadır. Kan hücresi sayısında da bozuklukların oluşması durumunda doktora başvurmanız gerekecektir.
 • Solunum yollarında oluşan daralma ve nefes almakta zorlanma gibi bronş spazmı belirtileri; Böbrekte oluşan hasarlar (gerektiğinden fazla su içmek, sık-sık idrara çıkmak, ödem, geceleri belli aralıklarla idrara çıkmak, idrarın normalden daha az miktarlarda gelmesi)
 • Akyuvar sayısının azalmasıyla birlikte enfeksiyon kapma riskinin çoğalması ve mikrobik hastalıklara yakalanma
 • Şiddetli baş ağrıları, baş dönmesi, nedensiz yere uyuya kalma, el ve ayak bölgelerinde uyuşmalar (parestezi)
 • Ateşin çıkması ve yorgunluk hissi

Bu gibi ciddi yan etkiler sık olarak rastlanmasa da herhangi birini hissettiğinizde hiç vakit kaybetmeden en yakın hastanenin acil bölümüne gitmeniz gerekmektedir.

Ciddi yan etkilerin yanı sıra Parol Plus İlacının Yan Etkileri arasında bazı ufak semptomlar da yer almaktadır. Kaşıntı ve belli bölgelerde oluşan kızarıklık ilacın yan etkilerinden biridir. Her ne kadar ağrısız ve ciddi bir şey olarak gözükmese de kaşıntı ve kızarıklık hissettiğiniz zaman doktorunuzu bu durumdan haberdar etmeniz daha iyi olacaktır. Ayrıca bu gibi yan etkilerin ortadan kalkması için doz azaltılması veya ilacın kullanımının durdurulması da çözümler arasında yer almaktadır.

Eğer sayılan yan etkilerin yanı sıra başka rahatsızlıkiların da oluşması söz konusu olursa, doktorunuz, eczacınız veya hemşirenizle iletişime geçmeniz gerekmektedir. Gerekli kurumlara bilgi verilmesi durumunda ilaç güvenliliği açısından da faydalı bir iş yapmış olacaksınız.

Parol Plus İlacının Fiyatı

Yerli ve Beşeri bir ilaç olan Parol Plus, eczanelerde normal reçeteyle alınabilecek bir ilaçtır. Bunun yanı sıra ilacı internet üzerinden de temin etmek mümkündür. Çeşitli eczane siteleri üzerinden sipariş edilebilen Parol Plus ilacının satışı uzun yıllardır ülkemizde gerçekleştirilmektedir.

Parol Plus ilacını farklı fiyatlarda internet üzerinden bulmak mümkündür. Tabii ki burada dikkat edilmesi gereken, daha ucuz fiyatlara kanarak orijinal olmayan ilaçların alınmasıdır. Bu gibi durumlarda zarar etmekle kalmaz ciddi sağlık sorunlarıyla da karşı karşıya kalırsınız. Bu yüzden ilacı almadan önce mutlaka hekiminizle de iletişime geçerek bilgi almanız yerinde olacaktır.

Jenerik ilaç sınıflandırılmasına dahil olan Parol Plus, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’na bağlı İEGM tarafından net bir fiyatla satışa sunulması kararı verilmiştir. 4 Mart 2016’da verilen karara göre ilacın KDV dahil satış fiyatı 5,25 TL olmaktadır.

Fiyatların farklılık göstermesi gibi durumlarla karşılaşmak normaldir.

Flagyl ilacı Nedir

Bir önceki yazımız olan Foradıl Combi İlacı nedir ne işe yarar yan etkileri nelerdir fiyatı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a Reply

Back to top button