MedicinesStudent Tips

Fucidin Krem Nedir? Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir? Fiyat?

Fucidin krem, ciltteki bakteri oluşması sebebiyle görülen yaraların, iltihapların ve cilt bozukluklarının tedavisinde kullanılan bir antibiyotiktir. Fucidin kremin etken maddesi fusidik asittir. Fucidin kremin tedavisinde kullanıldığı rahatsızlıklar kısaca; derideki ter bezlerinin ve kıl köklerinin iltihabı, deride oluşan sivilceler, iltihaplı egzamalar, kıl dönmesi, ciltte oluşan yara ve yanıkların iltihabı olarak gösterilebilir.

Contents

Fucidin Krem Nasıl Kullanılır?

Fucidin krem doktor reçetesiyle de alınan bir ilaç olduğundan en uygun kullanım şekli doktorunuzun tavsiye ettiği şekildedir. Tüm tedavi süresince doktorunuzun verdiği direktiflere uymanız gerekmektedir. Bunun yanında Fucidin kremin kullanımı öncesinde kremi uygulayacağınız yaralı ya da iltihaplı bölgenin temiz olması gereklidir. Bu nedenle bol su ile yıkadığınız iltihaplı bölgeyi havlu yardımıyla kurulayınız. Daha sonra parmağınızın ucuyla bir miktar aldığınız Fucidin kremi nazikçe ve iltihaplı bölgenin tamamını kapatacak şekilde yayarak sürünüz. İlacı ince tabaka halinde yaydıktan sonra kremin uygulandığı bölgeyi sargı beziyle sarınız. Fucidin kremin günlük kullanım sınırı maksimum 3 kere olmalıdır. Öte yandan ciltteki iltihabın veya yaranın durumuna göre değişmekle birlikte Fucidin kremin tedavi etkisi 3 hafta ile 1 ay arası sürebilmektedir.

Fucidin Kremin Yan Etkileri Nelerdir?

Fucidin krem, etken maddesi fusidik asit olan bir antibiyotik olduğundan birtakım yan etkilere sahiptir. Söz konusu yan etkiler görülmesi durumunda doktorunuza başvurunuz. Yan etkilerin artması, ilacın etken maddesine karşı alerjinizin ya da hassasiyetinizin olduğunu göstermektedir. Fucidin kremin yan etkileri genellikle şunlardır:

  • Nefes almada güçlük çekme
  • Ciltte tahriş
  • Yüzde ve boğazda şişlik oluşması
  • Kurdeşen
  • Dudaklarda ve dilde şişlik oluşması akabinde konuşma zorluğu
READ This:  Augmentin Bid 1000 MG İlacı Nedir? Ne İşe Yarar? Yan Etkileri Nelerdir? Fiyatı

Öte yandan Fucidin kremin uygulandığı ciltteki bölgede olumsuz bir yan etkiye neden olduğu bilinmemektedir. Dolayısıyla yaraların ve iltihabın artması gibi yaşanan olumsuz durumlar Fucidin kremin yan etkisinden olmayabilir.

Fucidin Krem Ne Kadar?

Fucidin krem tüm eczanelerde reçete karşılığı olmadan da satılmaktadır. Fucidin kremin fiyatı 15 gram krem tüpü olacak şekilde 13.70 TL’dir.

Bir önceki yazımız olan Dex Forte İlacı Nedir? Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir? Fiyat? başlıklı makalemizde Dex Forte ilacı, Dex Forte ilacının etken maddesi ve Dex Forte’nin fiyatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

Back to top button