MedicinesStudent Tips

Flagyl ilacı Nedir ne işe yarar nasıl kullanılır yan etkileri fiyatı?

Flagyl ilacı içerisinde metronidazol etken maddesi bulunan antibiyotik bir ilaçtır. Bu madde ile vücutta oluşan bakterilen ve iltihapların tedavisinde kullanılmaktadır. Vücudumuzun değişik kısımlarında oluşan enfeksiyon ve bakterilere karşı kullanılan bir ilaçtır.Flagyl ilacının şurup,  film tablet ve solüsyon türleri şeklinde çeşitleri bulunmaktadır. Hastalığın ve tedavinin şekline göre, aynı zamanda hasta olan kişinin yaşı doğrultusunda bu üç çeşitten hangisinin uygun olacağını doktorun belirlemesiyle tedaviye başlanılmaktadır.

Contents

FlagylNe işe yarar?

Ameliyattan sonra oluşabilecek enfeksiyonlarda, Menenjit hastalığında, Kemik ve eklem iltihaplarında, diş eti ülserinde, septisemi hastalığında, solunum yolu enfeksiyonlarında, bağırsak parazitlerini temizlemede oldukça etkili bir ilaçtır. Flagyl ilacının grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı bir tedavi edici yönü bulunmamaktadır. Sayılan bu hastalıkların tedavisinde doktorların sıklıkla kullandığı bir ilaçtır.

Flagyl yan etkileri nelerdir?

Öncelikle ilacın içerisinde bulunan Nitrofurazon etken maddesine alerjiniz varsa bu ilacı kesinlikle kullanmamanızı öneririz. Flagyl ilacını kullanırken ve tedavi süreci devam ederken alkol kullanmamaya özen gösteriniz. Tedavi bittikten sonra üç gün içinde de aynı şekilde alkol kullanmamaya özen gösteriniz. Aksi bir durumda kusma, kalp atışlarında hızlılık veya ciltte kızarıklar oluşması durumunda doktorunuza başvurunuz. Bilinen yan etkileri karın ağrısı, boğazda şişlik, bazı zamanlarda güçlükle nefes alabilmek, belli bölgelerde sarılık, diş etlerinde kanama, yorgunluktur. Bu gibi yan etkiler gördüğünüzde ilacı kullanmayı hemen bırakıp doktorunuza başvurunuz.

Flagyl nasıl kullanılır?

Öncelikle doktorunuz reçete ile ilacı nasıl kullanmanız gerektiğini belirtmişse o şekilde kullanmanızda her zaman fayda vardır. Tablet şeklinde Flagyl kullanıyorsanız su ile ilacı almanızda fayda vardır. Doktorunuz tarafından aksi belirtilmediği sürece yetişkinler ile çocuklarda günde üç defa, doktorunuzun belirttiği ölçülerde kullanmalısınız. Tedavi süresi 7 gündür ve tok karnına kullanılmalıdır.

READ This:  Roaccutane Nedir, Nasıl Kullanılır,Yan Etkileri Nelerdir

Leave a Reply

Back to top button