MedicinesStudent Tips

Actifed İlacı Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri Nelerdir, Fiyatı?

Contents

Actifed İlacı Nedir

30 adet bilister tablet halinde satışa sunulan Actifed üst solunum yollarını açıcı bir ilaçtır. Bu ilaç genellikle alerjik nezle, alerjik olmayan sürekli nezle, soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkların belirtilerinde kullanımı tavsiye edilmektedir.

Actifed ne işe yarar?

Actifed üst solunum yollarını açıcı bir etkiye sahip bir ilaçtır ve üst solunum yolu hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Actifed nezle tedavisinde sıklıkla kullanılan bir ilaç olup ister alerjik nezle ister alerjik olmayan nezle tedavisinde oldukça yararlı olduğu görülmüştür.

Actifed soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkların tedavisinde iyileştirici bir etkiye sahip olup bu hastalıkların belirtileri ortaya çıktığından itibaren kullanılabilir. Grip ve soğuk algınlığı belirtilerinin giderilmesine de yardımcı olan bu ilaç hastalıkların ortaya çıkmasını da engellemiş olur.

Actifed Yan Etkileri

Her ilaçta olduğu gibi bu ilacın da içinde bulunan maddelere duyarlılığı olan kişilerde olası yan etkiler görülebilir. Actifed olası yan etkileri şunlardır:

  • Kalbi besleyen damarlarda tıkanma ve kalpte ritim bozukluğuna neden olabilir,
  • Karaciğerde işlev bozuklukları meydana gelebilir,
  • Aşırı duyarlılık hali ortaya çıkabilir,
  • Deri döküntüsü oluşabilir,
  • Olmayan şeyleri görme ve duyma hali görülebilir,
  • Kan basıncı yükselmesi yani hipertansiyon gibi yan etkiler çok az da olsa görülebiliyor.

Bu yan etkilerden herhangi biri olursa hemen ilaç kullanımını durdurarak doktorunuza durumunuzu bildirin ve en yakın hastanenin acil servisine gidiniz.

Actifed Fiyatları

Actifed tablet 60 mg fiyatı güncel olarak 8. 62 TL olarak satılmaktadır. Actifed şurup ise 150 ml olarak 11.52 TL olarak satışa sunulmaktadır.

READ This:  Ator İlacı Nedir? Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir? Fiyat?

Yukarıda verdiğimiz Actifed fiyatı 2019 en güncel fiyatı olup bu fiyat zaman zaman artış ya da azalış gösterebilmektedir.

Actifed Nasıl Kullanılır?

Actifed kullanımı doktorunuzun tavsiyesine uygun olarak alınmalıdır. Bu ilaç 12 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinlerde kullanılır. Günde 3 ya da maksimum 4 doz olarak kullanılabilir. Tablet ağız yolu (oral) ile alınmalıdır. Bol su ile alınması önerilir. Acrifed tableti çiğnemeden alınız.

Actifed tablet doktorunuzun önerisine uygun olarak almalısınız. Actifed yasak mı diyecek olursanız bu ilaç eczanelerden reçeteli ya da reçetesiz olarak temin edilebilmektedir.

12 yaşından küçük olan çocuklarda Actifed 60 mg tableti kesinlikle kullanmayınız. Yetişkinler ve yaşlılar önerilen dozda kullanabilirler.

Actifed’i kullanmayı unuttuysanız unutulan dozları dengelemek için kesinlikle çift doz alımı yapmayınız. Almanız gerekenden fazla Actifed aldıysanız doktorunuza ya da eczacınıza danışınız. Alınması gerekenden fazla doz alımı sonrasında halsizlik, baş dönmesi, ataksi zorluğa bağlı yürüme güçsüzlük, kasların gerginliğini yitirmesi, solunum yetmezliği, deri ve mukoz membranların kuruması, ateş yükselmesi, hiperaktivite, titreme, nöbet, gerginlik, huzursuzluk, kalp çarpıntısı ve yüksek tansiyon gibi yan etkiler görülebilir.

Actifed Yorumları

Actifed yorumları dikkate alındığında bu ilacın genellikle grip, soğuk algınlığı, nezle ve alerjik nezle belirtilerini yok ederek hastalıkların önüne geçildiğini söyleyebiliriz. Actifed kullananlar özellikle kış aylarında ortaya çıkan üst solunum yolu hastalıklarının tedavisinde bu ilacı kullanarak iyileşmişlerdir. Actifed sinüzit tedavisinde kullanılır mı sorusu da pek çok kişinin aklına takılan bir sorudur. Actifed sinüzit tedavisinde kullanılmasa bile sinüzit dolayısı ile oluşan üst solunum yolu enfeksiyonlarında kullanılabilir.

Bir önceki yazımız olan Neurontin İlacı Nedir, Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri Nelerdir? Fiyatı başlıklı makalemizde Neurontin 600 mg, Neurontin Fiyatları ve Neurontin kullananlar hakkında bilgiler verilmektedir.

READ This:  Etol Fort 400 Mg 14 Film Tablet Nedir? ne işe yarar? nasıl kullanılır? yan etkileri? fiyatı?

Leave a Reply

Back to top button