MedicinesStudent Tips

Benexol B12 ilacı Nedir, Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri Nelerdir? Fiyatı

Contents

Benexol B12 İlacı Nedir

B12 vitamini eksikliği durumunda hücrelerde işler her zaman olduğundan daha az işlemeye başlar. En çok etkilenenler, kemik iliğinde oluşan kan hücreleri ve sinir hücreleridir. Hücrelerinizin ihtiyaçlarını karşılayacak yeterli B12 vitamini yoksa, kan hücrelerinin üretimi yavaşlar ve sonuçta ortaya çıkan hücreler düşük kalitededir.

Sinir hücreleri yeterli miktarda B12 vitamini bulamazsa, bilgi oluşturma, üretme, saklama ve iletme sürecini bozmaya başlarlar. Kısacası, B12 vitamini eksikliği önemlidir. Önemli olan nokta ise B12 vitaminini bizim kendimizin üretemiyor olduğudur. Bunu dışarıdan almamız gerekir. İşte bu aşamada b12 vitamin hapı Benexol imdadımıza yetişir.

Benexol B12, 30 ila 50 tabletlik paketlerde mevcuttur. Her bir tablet 250 mg B1 vitamini, B6 vitamini 250 mg ve B12 vitamini 1 mg içerir. Benexol B12, B1, B6 ve B12 vitaminlerinin bir kombinasyonudur. Bu ilacın, bireysel vitamin kullanımıyla elde edilen etkinin çok ötesinde bir etkisi vardır. Hem de Benexol b12 demir eksikliği durumlarında da destekleyici olabilir.

Benexol B12 Ne İşe Yarar?

Aktif bir madde olan B1 vitamini, B6 vitamini ve B12 vitamininden oluşmaktadır. B12 vitamini hapı Benexol B12 film tableti, B1, B6 ve B12 vitaminlerine ihtiyaç duyan hastalarda kullanılır. Yeme bozuklukları nedeniyle ve normal beslenmeyi desteklemek için vitamin eksikliği durumunda; Vücudun yorgunluğunun, zihnin yorgunluğu, unutkanlık, sinirlilik, kollarda ve bacaklarda titreme gibi ortak şikayetleri olan hastalarda vitamin ihtiyacı hissedildiğinde alınır. Sinir iltihabı, sinir hasarı, sinir ağrısı, diyabetli hastalarda zona; siyatik, bel ağrısı, eklem ağrısı, kas ağrısı, eklem iltihabı, eklem iltihabı ve romatizma ağrısı ve diğer ağrılı durumlarda aktif olarak alınır. Kalp kası, radyasyon hastalığı, postoperatif kusma, romatizma ve alkolizm bozukluklarında uzun süreli zehirlenmelerin tedavisinde yardımcı olarak kullanılır.

Benexol B12 Nasıl İçilir/ Kullanılır?

Doktorunuz bu ilacı reçete ediyorsa, onu böyle kullanmalısınız. Lütfen tedavi sırasında doktorunuzun talimatlarını izlemelisiniz. Her dozu bir bardak su ile almalısınız. İlacın aktif maddesine alerjiniz varsa, bu ilacı kullanmanız önerilmez. B1, B6 ve B12 vitaminleri olan hastalarda kullanılır. 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmaz. Karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa, veya hamileyseniz veya emziriyorsanız kullanmamanız önerilir. Elbette Benexol b12 aç karnına mı içilir gibi detayları da öğrenmelisiniz. Genelde bu ilaç Benexol b12 aç mı tok mu tüketilmesi gerekir dediğimizde tok karnına alınması önerilir.

READ This:  Arveles İlacı Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri Nelerdir?

B12 vitamini veya folik asit eksikliği nedeniyle anemi varsa veya Parkinson hastalığı veya tüberkülozu varsa veya çok miktarda alkol tüketiyorsanız, bu ilacı almadan önce doktorunuza söylemelisiniz. İlacınızın güvenli kullanımını sağlamak için doz ayarlaması ve özel testler gerekebilir. Laktoz içerir ve bu yüzden doktor size şeker toleransınızın olduğunu söylerse, ilacı almadan önce doktorunuza Benexol b12 aç mı tok mu içilir hakkında sorularınızı sormanız önemlidir.

Benexol B12 Fiyatları

Genel olarak birçok kişi tarafından alınması mümkün olan bir ilaç olduğu için fiyat konusunda da cüzi bir miktar belirlenmiştir. En güncel hali ile 2019 yılının satışlarında b12 vitamini hapı Benexol fiyatı 17 lira olarak görülmektedir. Elbette ki gerekli olan katkı paylarının her zaman düşünülmesi gerekir ve Benexol b12 30 film kapli tablet fiyatı için yaşanan iniş çıkışı takip etmeniz önerilir. Benexol b12 devlet ödüyor mu? Sadece katkı payı ödenmektedir.

Benexol B12 Yan Etkileri

Benexol b12 250 mg, sahip olduğu birçok faydaya rağmen, yan etkileri olan bir ilaçtır. Bununla birlikte, bazı yan etkiler de gözlenmeyebilir. Aşağıda listelenen Benexol b12 250 mg yan etkileri arasından herhangi birini fark ederseniz doktorunuza danışmanız gerekir:

 • İshal, karın ağrısı, idrarda anormal koku
 • Kabızlık ve sindirim sorunları
 • Deri döküntüsü, tüylerde döküntü ve şişme
 • Kurdeşen gibi cilt sorunlarının ortaya çıkması
 • Nefes darlaşması
 • Parastina
 • Baş ağrısı ve baş dönmesi
 • Tersine, yorgunluk sorunu
 • Azalan kan folat seviyeleri

Yan etkiler ilacın kullanımından hemen sonra ortaya çıkabilir ve ayrıca uzun süreli kullanımla da ortaya çıkabilir. Benexol b12 baş ağrısı yapar mı? Üstelik Benexol b12 baş ağrısı yapabildiği için dikkatli alınmalıdır. Bu nedenle, bu ilacı kullanırken kişinin kendini izlemesi önemlidir. Peki Benexol b12 alerji yapar mı? Bu konuda doz aşımına gidilmemesi konusunda uyarılar yapılmaktadır.

Benexol B12 Neye İyi Gelir?

Benexol B12, B12 Vitamini veya başka bir kobalamin adının faydaları insan vücudunda hayati fonksiyonlara sahiptir. B12 vitamininin temel işlevi kırmızı kan hücrelerinin üretimine yardımcı olmak ve merkezi sinir sistemimizi korumaktır. B12 Vitamini suda çözünen vitaminlerden biridir. Sonra idrarla vücudundan daha çok şey çıkarır. Bu nedenle vücudumuz düzenli aralıklarla Benexol B12 almalıdır. Peki Benexol b12 30 film kaplı tablet ne işe yarar?

READ This:  Foradıl Combi İlacı nedir ne işe yarar yan etkileri nelerdir fiyatı

B12 Vitamini genellikle hayvansal ve bitkisel kaynaklı tüm ürünlerde bulunur. Bununla birlikte, hayvansal ürünlerden alınan B 12 vitamini vücut tarafından daha iyi emilir. B12 vitamini eksikliği, uyuşukluk, denge kaybı, zayıflık, bacaklarda ve kollarda karıncalanma gibi hastalıklarla ortaya çıktığında ortaya çıkan anemi sonucunda alınabilir. Dolayısıyla, Benexol B12’nin avantajları bu gibi durumlarda öne çıkıyor. Ve Benexol b12 bağımlılık yapar mı sorularında da yanıt hayır olduğu için birçok kişi tarafından rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Benexol B12 Etkisini Ne Zaman Gösterir?

Bu, müstahzarın içeriğindeki aktif maddeye veya yardımcı maddelere duyarlı olanlar için elverişli değildir. Laktoz laktoza duyarlı olduğundan, kullanım sırasında doktorunuza danışmalısınız. İlacın içildiği gün etki etmeye başlaması sebebiyle özenli ve düzenli kullanılması gerekir. Bunun yanı sıra doz aşımında da yan etkiler olumsuz bir sonuç doğurabilir. Buna ek olarak Benexol b12 50 film kapli tablet kullanım şekli de etkilidir.

Bazı ilaçlarla birlikte alındığında, etki azaltılabilir. Özellikle doğum kontrol hapları ve antibiyotikler Benexol B12’yi daha az etkili hale getiriyor. 3 haftadan daha uzun bir süre kullanmak için bile doktora danışmak gerekir. Benexol b12 boy uzatır mı soruları da çok sık soruluyor. Ancak böyle bir katkısı bulunamamıştır.

Benexol B12 Faydaları Nelerdir?

 • Kan hücrelerinin ana yapıları B12 vitamini ile oluşur.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirdiğinden, vücut hastalıklara karşı dirençlidir ve bu nedenle hastalık riskini azaltır.
 • Benexol B12 avantajları merkezi sinir sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.
 • Bu, hafıza sorunlarının oluşumunu önler. Bu Alzheimer hastalığının önlenmesine yardımcı olur.
 • Benexol B12’nin sağladığı yararlar arasında sindirim sağlığı ve kalp sağlığı bulunur.
 • Karbonhidratların glikoza dönüşmesine yardımcı olur ve böylece vücuda gerekli enerjiyi sağlamada önemli bir rol oynar.
 • Cildin, saçın ve tırnakların sağlığı da önemlidir, çünkü hücre yenilenmesi sürecinde rol oynar.
 • Akciğer kanseri, prostat ve kolon kanserine karşı korur.
 • Bu depresyonun etkilerini azaltır.
 • Benexol B12’nin avantajlarından biri, protein sentezi işlemine katkısıdır.
 • Kan basıncını düzenleme ve kolesterolü düşürme etkisine sahiptir.
 • Bu ilaç aynı zamanda inme riskini de azaltır.

B12 Vitamini sadece ince bağırsakta üretilir. Üretilen miktar vücudumuz için yeterli değildir ve derhal vücuttan atılır. Bu nedenle, B12 vitamini gerekirse gıda ve vitamin takviyesi ile alınmalıdır. B12 Vitamini eksikliği genellikle yeme bozuklukları veya sindirim sistemi nedeniyle oluşur. Benexol b12 adet geciktirirmi soruları karşısında uzmanlar öyle bir yan etki olmadığını bize söylemektedir.

READ This:  Etol Fort 400 Mg 14 Film Tablet Nedir? ne işe yarar? nasıl kullanılır? yan etkileri? fiyatı?

Benexol B12 Fiyat Reçetesiz Satılır Mı?

İlacın yan etkilerinin güçlü olması, doz aşımında zarar verme gibi etkileri bulunması sonucunda normal reçete ile satışının uygun olmasına karar verilmiştir. İlaç bir doktor tavsiyesi üzerine alınmalıdır. Doktor veya eczacı başka türlü belirtmezse, günde 1 tablet almalısınız. Çok fazla kullanırsanız, sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilecek alerjik reaksiyonlarla karşılaşabilirsiniz. Hatta yanlış doz alımında Benexol b12 böbrek yetmezliği sebebi bile olabilir.

Benexol B12’yi kullanmak için belirli bir gereksinim yoktur. Gün boyunca istediğiniz zaman 1 tablet kullanabilirsiniz ve Benexol b12 cilde faydaları konusunda da yararlarını görebilirsiniz. Aşırı ilacı aşırı dozda almamak önemlidir. İlaç genellikle 1-2 hafta boyunca her gün 1 tablet kullanılır. Bundan sonra, sağlık durumunuza bağlı olarak doktorunuz size ilacı azaltmanızı veya uzatmanızı önerecektir. İlacın 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanılması kesinlikle önerilmez.

Benexol B12 Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Bu ilaç sadece B vitaminini desteklemekle kalmaz, aynı zamanda vitamin desteğinin yanı sıra ağrı ve diğer birçok sağlık sorununu gidermek için de kullanılabilir. Benexol hangi hastalıklarda kullanılır:

 • B1, B6, B10 ve B12, özellikle B vitamini eksikliği olan insanlarda, B vitaminini desteklemek için kullanılır.
 • Unutkanlık, uyuşukluk, yorgunluk, halsizlik gibi sorunları olan hastalarda kullanılır.
 • Tremorlu hastalarda kullanılır.
 • Öfke sorunu olan insanlarda kullanılır.
 • Eklem ağrısı, artrit, eklem iltihabı gibi durumlarda kullanılır.
 • Romatizmal hastalıkların tedavisinde kullanılır.
 • Sırt ve boyun ağrısını tedavi etmek için kullanılır.
 • Kas ve kemik ağrısını tedavi etmek için kullanılır.
 • Nöbetleri önlemek için kullanılır.
 • Kalp kasıyla ilgili problemlerde kullanılır.
 • Ameliyat sonrası mide bulantısı ve kusmayı önlemek için kullanılır.
 • Alkol zehirlenmesi tedavisinde kullanılır.

Bu ilacın hamilelik sırasında kullanılmaması konusunda ciddi bir gereklilik yoktur. Ancak doktorunuzu izlemek ve doktorunuzu sizi ve çocuğunuzun sağlığını tanımanın bir parçası olarak kullanmak önemlidir. Benexol b12 cinsel gücü artırır mı? Hayır, sadece genel bir enerji verir.

Bu ilaç hamilelik sonrası emzirme döneminde kullanılmamalıdır. Çünkü ilacın aktif içeriği anne sütüne geçebilir. Yeni doğanda bu aktif maddeler ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Siz de Benexol b12 eksikliği belirtileri gördüğünüz zaman hemen doktorunuza bu ilacı almak için danışmalısınız.

 

Bir önceki yazımız olan Actifed İlacı Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri Nelerdir, Fiyatı? başlıklı makalemizde Actifed Fiyatları, Actifed İlacı Nedir ve Actifed Nasıl Kullanılır? hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

Back to top button