MedicinesStudent Tips

Ciproxin Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri? Fiyatı?

Contents

Ciproxin 500 Mg Nedir?

Ciproxin, etken maddesi siprofloksasin olan ve enfeksiyona karşı kullanılan tedavi yöntemleri arasında oldukça faydalı bir ilaçtır. Bu ilaç, vücuttaki bakterilerle savaşarak, bakterilerin neden olduğu enfeksiyonları yok eden güçlü bir antibiyotiktir.

Ciproxin Nasıl Kullanılır?

Ciproxin, vücuttaki zararlı bakterilerin ve özellikle üst solunum yolları enfeksiyonlarının ortadan kaldırılmasında önemli bir antibiyotiktir. Buna göre yüz kemiklerinin içinde bulunan hava boşluklarına yerleşen bakterilerin vücuttan atılmasında oldukça etkilidir. Ayrıca Ciproxin, orta kulak iltihabı, zatürre, akut ve kronik bronşitin tedavisi, göz ve çevresinde meydana gelen enfeksiyonlar, idrar yolu enfeksiyonları gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Tüm bunlara ek olarak Ciproxin ilacının karın zarı iltihabı, safra yollarının iltihabı ve deride meydana gelen apse, kıl kökü iltihapları gibi rahatsızlıklarda da önemli rolü vardır.

Ciproxin’in kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlar, hem tedavi aşamasının başarılı olması için hem de ilacın sahip olduğu yan etkilerine maruz kalmamak için oldukça önemlidir. İlk olarak Ciproxin kullanımı süresince kesinlikle süt ve süt ürünleri tüketilmemelidir. Bu ürünler Ciproxin’in tedavideki etkinliğini sekteye uğratmaktadır. Ayrıca Ciproxin, hazımsızlık tedavisinde kullanılan ilaçlarla beraber alınmamalıdır. Söz konusu kalsiyum takviyesi gibi ilaçlar Ciproxin’in vücut tarafından emilimini azaltmaktadır. Öte yandan günlük kullanım dozu, doktorun uygun gördüğü şekilde ayarlanmalıdır. Dolayısıyla Ciproxin kullanımında doktorun vermiş olduğu direktiflere uyulması gerekmektedir. Bunun yanında bu antibiyotik, aç ya da tok karnına fark etmeksizin bir bol su ile çiğnenmeden yutularak alınmalıdır.

READ This:  Acnelyse Krem Nedir? Nasıl Kullanılır? Yan Etkiler Nelerdir? Fiyat?

Ciproxin Yan Etkileri Nelerdir?

Her ilacın olduğu gibi Ciproxin’in de birtakım yan etkileri vardır. Güçlü bir antibiyotik olan Ciproxin’in yan etkileri arasında en sık karşılaşılanlar şunlardır:

  • Karın ve mide ağrısı
  • Kurdeşen
  • Solunum zorluğu ve hırıltılı nefes alma
  • Mide bulantısı ve ishal
  • Yüzde ve dudaklarda aniden ortaya çıkan şişlikler

Ciproxin Ne Kadar?

Ciproxin’in fiyatı, 500 mg 10 film tablet olacak şekilde 15.60 TL’den tüm eczanelerde satışa sunulmaktadır. Bu fiyat 2019 yılı içerisinde değişiklik gösterebilir.

Bir önceki yazımız olan Cec 1000 Mg 10 Efervesan Tablet Nedir? Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir? Fiyatı? başlıklı makalemizde Cec 1000 Mg 10 Efervesan Tablet, Cec ilacı ve Cec Ne Kadar? hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

Back to top button