MedicinesStudent Tips

Lasix İlacı Nedir, Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri Nelerdir? Fiyatı

Contents

Lasix İlacı Nedir

Lasix, etken maddesi furosemid olan idrar söktürücü bir ilaçtır. Diüretikler grubunda bulunan Lasix, hem ağızdan alınan tablet hem de ampul formunda piyasada satışa sunulmaktadır.

Lasix Nasıl Kullanılır?

Bir idrar söktürücü olarak bilinen Lasix ilacı, vücutta biriken fazla suyun idrar yoluyla dışarı atılmasında yardımcı olmaktadır. Diüretik grubu olarak bilinen vücuttaki birikmiş suyun atılması için kullanılan bu ilaçla birçok rahatsızlık tedavi edilmektedir. Bunların başında, kalp yetersizliğine bağlı olarak ortaya çıkan solunum yetmeliği gelmektedir. Bununla beraber vücutta biriken suyun oluşturduğu ödemler ve karaciğer büyümesi hastalığının bir sonucu olarak vücudun su toplaması durumlarında kullanılmaktadır. Ayrıca Lasix ilacı, böbrek yetersizliği hastalığının akabinde vücuttaki suyun dışarı atılmasında da etkili olmaktadır. Lasix ilacı, temel olarak vücutta su birikmesine neden olan tuzun etkilerini kırarak idrar ile dışarı atılması görevini yerine getirir.

Lasix’in kullanımı sırasında hastanın idrar yapamama gibi bir durumu oluşuyorsa kesinlikle kullanılmamalıdır. Karaciğer ve böbrek hastalığı olanlar, diyabet ve gut hastalığından şikâyetçi olanlar bu ilacı kullanmadan önce muhakkak doktora danışmaları gerekmektedir. Öte yandan lasix ilacının kullanımı süresince sık sık idrar yapılacağından bol su tüketilmesi önem teşkil etmektedir.

Lasix Yan Etkileri Nelerdir?

Lasix ilacı, diüretik grubundan bir idrar söktürücü olduğundan kullanan kişilerde birtakım yan etkilere neden olmaktadır. İlacın etken maddesine olan alerjik ve hassasiyet sonucu ortaya çıkabilen Lasix’in yan etkileri genel olarak şunlardır:

  • Nefes almada güçlük çekmek ve hırıltılı nefes alma
  • Baş ağrısı ve baş dönmesi
  • Kurdeşen
  • Yüzde ve ağız bölgesinde şişlik oluşması
  • Bulanık görme
  • Ciltte güneş ışınlarına karşı hassasiyet, güneşten yanma belirtileri
  • Karın ağrısı
  • Bulantı, kusma ve ishal
READ This:  Prograf İlacı Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri Nelerdir, Fiyatı?

Lasix Ne Kadar?

Lasix ilacı hem film tablet hem de kapsül olarak üretilmektedir. Fakat ülkemizde en yaygın kullanılan formu 40 mg 12 tablet olacak şekildedir. Lasix’in fiyatı, 2019 yılında 4.57 TL olarak belirlenmiştir. Tüm eczanelerden Lasix film tableti temin edebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Klacid mr ilacı Nedir, Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri Nelerdir? Fiyatı başlıklı makalemizde klacid 500 mg film tablet ne işe yarar, klacid mr ilaç prospektüsü ve klacid mr ilacı ne işe yarar hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

Back to top button