MedicinesStudent Tips

Majezik ilacı Nedir, Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri Nelerdir? Fiyatı

Contents

Majezik ilacı Nedir

Majezik, etkin maddesi flurbiprofen olan mavi renkli, iki yüzü çentikli ve üzeri oblong film kaplı bir tablettir. Bir Majezik ilacının kutusunda 15 tabletlik 2 adet blister ambalaj vardır.

Majezik Nasıl Kullanılır?

Majezik’in kullanımı kişinin vücudundaki iltihapları ve ağrıya neden olan hormonları azaltmaktadır. Bu nedenle Majezik, bir ağrı kesici olarak kullanılmaktadır. Özellikle; diş ağrılarında, baş ağrısında, bel ağrısı ve sırt ağrılarında, gut hastalığına bağlı ağrılarda ve kireçlenme rahatsızlıklarında kullanılmaktadır. Bunun yanında kadınlarda adet dönemi sancılarının kesilmesinde, yumuşak doku zedelenmesine bağlı ağrıların dindirilmesinde ve ameliyat sonrası yaşanan ağrıların giderilmesinde kullanılmaktadır.

Majezik’in kullanımı şu şekilde olmalıdır:

Doktorunuzun verdiği majezik 100 gram film tableti öncelikle doktorunuzun direktifleri doğrultusunda kullanmanız önerilmektedir. Dolayısıyla uzman hekimin reçete ettiği şekilde kullanılmalıdır. Bunun yanında ilaç bir bardak dolusu ile tok karnına alınmalıdır. Majezik ilacı kullananlara önerilen günlük doz miktarı toplam 150-200 mg kadardır. Bu değerler 1 buçuk ya da 2 tablete tekabül etmektedir. Netice itibarıyla günde 2 tabletten fazla kullanımı önerilmezse de istenilen etkinin görülmemesi halinde 300 mg yani günde 3 tablet kullanılabilir. Kadınlarda adet dönemi sancılarını azaltmak için kullanımında başlangıçta 100 mg olan 1 tablet alınmalıdır, ihtiyaç duyulursa 6 saatlik arayla 1 tablet daha alınabilir. Toplamda 300 mg yani 3 tablet Mazejik’ten fazla kullanılmamalıdır.

Majezik’in Yan Etkileri Nelerdir?

Majezik ağrı kesici olarak kullanıldığından birçok rahatsızlıkta ilk tercih edilen ilaç olmaktadır. Buna bağlı olarak kullanan kişilerde bazı yan etkiler gösterebilmektedir. Majezik’in yan etkileri arasında en çok öne çıkanlar şunlardır:

  • Karın ağrısı
  • Kurdeşen dökme
  • Ağız bölgesinde ve dudaklarda, dilde şişiklik
  • Nefes almada güçlük çekme
  • Mide bulantısı ve kusma
  • Halsizlik
  • Ateş ve terleme
  • Çarpıntı
  • Ağız kuruluğu
  • Tat almada bozukluk
READ This:  Magnorm ilacı Nedir, Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri Nelerdir? Fiyatı

Majezik Ne Kadar?

Ağrı kesici olarak bilinen Majezik’in fiyatı 100 mg 15 film tablet 2019 yılında 8.44 TL olarak satışa sunulmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Magnorm ilacı Nedir, Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri Nelerdir? Fiyatı başlıklı makalemizde Magnorm, magnorm fiyatı ve Magnorm Nasıl Kullanılır? hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

Back to top button