MedicinesStudent Tips

Famodin İlacı Nedir, Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri Nelerdir? Fiyatı

Contents

Famodin İlacı Nedir?

Famodin ilacı, etkin madde olarak famotidin içerir ve famotidin reseptör antagonistleri olarak adlandırılan ilaçlar sınıfında yer alıyor. Famodin ilacının etkisi, midenin ürettiği asit miktarını azaltarak etki sağlar.

Famodin ilacı, aşağıdaki durumlar etkisinde kullanımı sağlanır;

Mide ve ince bağırsağınızın ilk bölümündeki ülserlerin tedavi edilmesi ve tekrarının önlenmesi için kullanımı sağlanır.

Famodin ilacını kullanmaya başlamadan önce kullanma talimatını mutlaka okuyunuz. Bu kullanımız açısından oldukça önemlidir.

 • Kullanma talimatını kesinlikle saklayınız.
 • Sorularınız olursa, lütfen doktorunuza veya eczacınıza ulaşmaya çalışın.
 • Famodin ilacı kişisel olarak sizin için reçete edilmiş olup, lütfen başkaları için tavsiye de bulunmayınız.
 • Kullanımınız sırasında doktora veya hastaneye gittiğinizde doktorunuza bu ilacı kullandığınızı kesinlikle belirtiniz.
 • Yazılı olan talimatlara aynen uyunuz ve ilaç hakkında size önerilen dozun dışında yüksek veya düşük doz kullanım yapmayınız.

Famodin Nasıl Kullanılır?

Famodin ilacı nasıl kullanır sorusu konusunda belirtilmesi gereken birkaç etken bulunur. Öncelikle Famodin ilacının endikasyonları oranları, doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde kullanmanız önemlidir.

Her ilacın farklı kullanım şekli olduğunu belirtmek gerekir ayrıca farmodin ilacı aç karnına mı içilir sorusunun cevabı yine doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

Doktorunuz tarafından farklı türlü önerilmemişse yetişkin hastalara aşağıdaki dozaj şekli uygun görülür. Bunlar;

Duodenal Ülser ve Gastrik Ülser

40 mg önerilen doz olup, yatmadan önce bir defa alımı sağlanır. Tedaviye 4 ila 8 hafta süreyle devam edilmesi gerekir. Verilen süre, tedaviye alınan yanıta göre değişiklik gösterebilir. Ülserin tekrarlamasını önlemek için devam dozu denilen miktarı gece yatmadan önce alınması önemlidir.

READ This:  Student Loans Grants - Are there Grants to help pay Student Loans?

Gastroözofageal Reflü 

Bu bölümde üç çeşit etken dikkate alınır. Bu çeşitlilik;

Hafif belirtilerin tedavisinde; sabah ve akşam 20 mg dozunda kullanılır ve 6 ila 12 hafta süreyle kullanımı sağlanır.

Daha ciddi belirtilerin tedavisinde; sabah ve akşam 40 mg dozunda, 6 ila 12 hafta süreyle kullanılması gerekir.

Zollinger-Ellison Sendromu ve multiplendokrin adenomalar gibi patolojik aşırı salgılama durumlarında; verilecek olan doz hastaya göre değişiklik gösterir. Genel olarak önerilen başlangıç dozu 6 saatte bir 20 mg olarak verilir. Bazı hastalarda daha yüksek dozların kullanılması uygun görülebilir.

Famodin Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi Famodin ilacının da içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler görülebilir. Ve bu etkiler hastanın, farmodin ilacı aç mı tok mu aldığına göre de değişiklik gösterebilir.

Aşağıda belirtilen etkilerden biri olursa Famodin ilacını kullanmayı bırakın ve acil olarak doktorunuza iletiniz;

 • Birden oluşan yüksek ateş, şiddetli boğaz ağrısı veya ağızdaki yaralar, soluk ten, yorgunluk, solunum güçlüğü, koyu idrar, enfeksiyonlara daha sık yakalanma, akyuvar ve alyuvar sayısındaki azalmaya bağlı olarak el ve ayaklardaki karıncalanma ve uyuşukluk, bir tip beyaz kan hücrelerinin (sayısında önemli düşüş, tüm kan hücrelerinde azalması durumlarında,
 • Soluk alamama veya aniden soluk almada kötüleşme, akciğerlerde olası bir iltihabın göstergesi olan öksürük veya ateşin çıkması durumlarında,
 • Deride içi sıvı dolu kabarcıklar, dudak, göz ve ağızda oluşan döküntü, kızarıklık, cildin soyulması ve ateş gibi şiddetli deri reaksiyonları oluşması durumunda,
 • Baş ağrısı ve sersemlik hissi
 • Kabızlık, ishal
 • Famodin ilacı zayıflatır mı sorusuna cevaben, İştah kaybına sebep olur ve bu da zayıflamanıza neden olabilir.
 • Bulantı, kusma, karında ağrı, şişkinlik ve gaz
 • Ağız kuruluğu, tat alma bozukluğu
 • Döküntü, kaşıntı, ürtiker (kurdeşen)
 • Bitkinlik
 • Seyrek jinekomasti yani erkeklerde göğüslerde büyüme vakaları bildirilmiştir ancak kontrollü klinik çalışmalarda sıklığı yüksek oranda karşılaşılmamıştır.
 • Aşırı duyarlılık reaksiyonlarının oluşması,
 • Depresyon, sinirlilik, huzursuzluk, çevreye uyum yeteneğinde bozulma, zihin bulanıklığı, halüsinasyonu da içeren geri dönüşümlü ruhsal bozukluklar.
 • Konvülsiyon, sara nöbeti, dokunma duyusunda algılama bozukluğu, uyku hali veya uykusuzluk durumları
 • Karaciğer enzimlerinde anormallikler, karaciğerdeki içindeki safra yollarında bir engel sonucu safra akımının yavaşlaması veya tamamen durması etkileri,
 • Saç dökülmesi, kimi zaman fatal toksik epidermal nekroliz adı verilen ciddi cilt reaksiyonlarının oluşması,
 • Eklem ağrısı, kas krampları
READ This:  Metpamid Şurup Nedir, Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri Nelerdir? Fiyatı

Famodin Fiyatı

Famodin ilacı ne kadar sorusuna karşılık, Sağlık Bakanlığı’na bağlı İEGM  tarafından 17 Haziran 2019 tarihi itibariyle açıklanan KDV dahil satış fiyatı 17,12 TL olarak biliniyor. Sandoz İlaç firması tarafından satışa sunulan bu ilaç Jenerik sınıflandırmasında yer alıyor.

Famodin ilacı çeşitleri bakımından fiyatlarda farklılık görülebilir. Ayrıca ilacı almadan önce kesinlikle doktorunuza başvurmanız gerektiğini unutmayınız.

Famodin Yorumları

Herhangi bir ilacı doktorunuza ya da eczacınıza danışmadan kullanıma geçmeyiniz. İnternet sitelerinde ilaçlar hakkında verilen bilgiler, Famodin ilacı ne için kullanılır, famodin ilacı özellikleri gibi yorumları bir uzmanın sizi muayene ederek vereceği reçetenin yerini tutmayacağını kesinlikle unutmamanız gerekir.

Doktorunuz ilacı nasıl yazdıysa o şekilde kullanmanız büyük önem taşır. Tedavi sürecinde mutlaka doktorun yönergelerine uyulması şart olup, Famodin ilacını talimat dışı uygulamaları ilaçtan beklenen faydaların tersi yönde etki sağlayabilir. Hastalığın seyrinde olumsuz sonuçlar doğurmasına sebebiyet verebilir.

Farmodin ilacın kullanımı sırasında bazı özelliklere sahipseniz ya da sonradan görülür ise doktor onayıyla birlikte kullanımı bırakmanız gerekebilir.

Famodin ve benzeri etkin maddelere karşı bilinen alerjik reaksiyonlarınız bulunuyorsa ve benzer etkiye sahip başka ilaçlarda alerjik tepkime aldıysanız kullanımı bırakmanız gerekir. Fakat, böbrek taşı ya da yetmezliği, mide de bulunan kötü huylu tümör varsa bu durumlarda doktorunuzun kontrolünde kullanım sağlanabilir.

Famodin Ne İşe Yarar?

Famodin ilacının etken maddesi famotidin olup, vücudumuzda yer alan asidin mideye salınmasını uyaran, histamin ismindeki bir kimyasalı devre dışı bırakmak suretiyle midede üretilen asit oranını azaltarak çalışmasını sağlar.

Aşırı miktarda mide asidinin ortaya çıkardığı mide içeriğinin yemek borusundan ağza gelmesi hastalığı, mide asidinin yemek borusuna hasar vermesinden ötürü ortaya çıkan yemek borusu iltihaplanması ve mide ülseri ile Zollinger-Ellison sendromu gibi midenin aşırı asit ürettiği durumların tedavileri için önerilir.

READ This:  What Are The Cheapest Countries to Study in Europe?

Famodin ilacı neye yarar sorusuna açıklık getiren yukarıdaki bilgilendirme ayrıca her bu gibi durumlarda Famodin ilacının kullanılması gerektiği anlamına gelinmemesi gerekir.

Famodin İlacı Uyku Yapar Mı?

Famodin ilacı uyku yapar mı sorusuna verilecek cevap evet denebilir. Kişiden kişiye farklılık göstermesiyle beraber uykuya sebep olabilir. Ya da tam tersi uykusuzluk da etken olabilir.

Her ilacın farklı etkileri olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçek. Bundan dolayı famodin ilacı hamilelikte kullanımında doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Bunun yanında genel olarak sorulan sorular arasında famodin ilacı hamilelikte kullanılır mı sorusu sürekli sorulmaktadır. Genel olarak belli başlı ilaçların verildiği hamilelik döneminde kesinlikle doktorunuza danışmayı ihmal etmemeniz gerek bir durum oluyor.

Farmodin ilacı ile ilgili verilen genel bilgi ışığında burada sadece bilgi yer almaktadır. Sizler detaylı bilgiyi her zaman için doktorunuzdan almayı unutmamanız gerekir. Kullandığınız ilaç size iyi gelmiş olabilir fakat başka bir kişi de olumsuz etkiler yaratabilir. Bu yüzden kullandığınız ilaç her ne olursa olsun lütfen başka kişilere asla önermeyiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Mucovit-c İlacı Nedir, Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri Nelerdir? Fiyatı başlıklı makalemizde Mucovit-c Fiyatı, Mucovit-c Nasıl Kullanılır? ve Mucovit-c Ne işe Yarar? hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

Back to top button