MedicinesStudent Tips

Apikobal İlacı Nedir? Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir? Fiyat?

Apikobal İlacı Nedir?

Apikobal ilacı, etken maddeleri vitamin B1, vitamin B6 ve vitamin B12 olan bir besin takviyesidir. Film tablet olarak kullanılan bu ilaç söz konusu vitaminlerin eksikliği bulunan hastaların tedavisinde destek olarak tavsiye edilmektedir.

Apikobal Nasıl Kullanılır?

Apikobal film tablet, özellikle gelişme çağındaki kişiler başta olmak üzere tüm kişilerde beslenme bozukluğuna bağlı olarak ortaya çıkan vitamin eksikliklerinin tedavisinde kullanılmaktadır. B vitamini eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan rahatsızlıklar; vücut ve zihnin çabuk yorulması, unutkanlık, sinirlilik ile kol ve bacaklarda görülen titremeler şeklinde ortaya çıkmaktadır. Bu rahatsızlıklardan muzdarip olan kişilerde Apikobal ilacı kullanılarak besin takviyesiyle birlikte B vitamini ihtiyacı karşılanmış olur. Ayrıca Apikobal, şeker hastalarının şikâyetleri arasında yer alan sinir iltihabı ve sinirsel ağrılarda da tedavi olarak kullanılmaktadır. Eklem çevresinde meydana gelen rahatsızlıklarda ve siyatik tedavisinde, romatizmada, bel ağrısında şikayetlerin azaltılmasında etkili olduğu bilinmektedir. Kas ağrıları ve kas kramplarında da iyileştirici özelliği bulunan Apikobal film tablet, alkolizm tedavisinde uzun süreli zehirlenmelerin etkilerinden kurtulmak için de kullanılmaktadır.

Apikobal film tablet, ilacı reçete eden uzman hekimin uygun gördüğü şekilde kullanılmalıdır. Eğer doktor gerekli direktifleri vermediyse ve farklı bir kullanım şekli belirtmediyse genel olarak günde 1 tablet olacak şekilde bol su ile yutulmalıdır. Apikobal’in kullanımı sırasında ilacın yan etkisinden kaynaklı olduğu düşünülen rahatsızlıklar oluşursa hemen doktora başvurulmalıdır. Ayrıca 12 yaşından küçük çocuklarda Apikobal film tablet kullanımı sakıncalıdır.

Apikobal Yan Etkileri Nelerdir?

READ This:  What is the difference between a Student Loan and a Scholarship?

Genellikle alerjik sebeplerden ortaya çıkan Apikobal’in yan etkileri şunlardır:

  • Kurdeşen
  • Döküntüler
  • Hırıltı ile oluşan nefes alıp vermede zorluk
  • Ciltte kabarıklık ve kaşıntı
  • Baş dönmesi ve baş ağrısı
  • Bilinçli uykulu durum, derin olmayan şekilde uyutma
  • İshal
  • Hazımsızlık
  • Karın ağrısı
  • Anormal idrar kokusu ve rengi

Apikobal Ne Kadardır?

Apikobal reçete ile satılan bir vitamin hapıdır. Tüm eczanelerde bulunan Apikobal’in fiyatı 12.71 TL’dir. Bu fiyat 2019 yılı için geçerlidir.

 

Bir önceki yazımız olan Anestol Pomad Nedir? Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir? Fiyat? başlıklı makalemizde advantan pomat, anestol pomad etki süresi ve anestol pomad reçetesiz satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

Back to top button