MedicinesStudent Tips

Mucovit-c İlacı Nedir, Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri Nelerdir? Fiyatı

Contents

Mucovit-c İlacı Nedir?

Vücudunuzun metabolizmasında etken maddelere karşı alerji durumu varsa Mucovit-c ilacı nedir sorusunun kısa cevabını vermiş olabiliriz.

Soğuk algınlığı, bronşit, kronik bronşit ve akciğer hastalıkları tedavisinde balgam oluşmasında azalma sağlar. Oluşan balgamı sulandırarak, Mucovit-c ilacı öksürük yoluyla dışarıya atılmasına yardımcı olur.

Böbrek veya karaciğer hastalığı, siroz, sara hastalığı, astım, mide veya on iki parmak bağırsağı ülseri gibi rahatsızlıklarınız bulunuyor ise bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza başvurmanız önemlidir. Mucovit-c ilacını güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gerek duyulabilir.

Mucovit-c Nasıl Kullanılır?

Mucovit-c ilacı etken maddesi asetilsistein olan ve vücudun akciğer, boğaz, ağız gibi bölgelerini kaplayan yoğun haldeki balgamı parçalayarak ve kıvamını azaltarak dışarıya atılmasını daha kolay hale getirir.

Mucovit-c ilacı faydaları arasında, yüksek dozda alınan parasetamol zehirlenmelerinde karaciğer yetmezliğini önleyen Mucovit-c ilacı etken madde yer alır. Soğuk algınlığı, solunum yollarının iltihaplanması, kronik bronşit ve akciğer hastalıkları tedavisinde balgam oluşumunu azaltmayı sağlar. Oluşan balgamı sulandırarak, öksürükle dışarıya atılmasına yardımcı olur.

Mucovit-c ilacı kullanımı; her dozunu bir bardak suda eriterek, bekletmeden içmeniz gerekir. Genel olarak yemeklerden sonra tok karnına almanız söylenir.

Mucovit-c Yan Etkileri Nelerdir?

Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmeniz gerekir. Eğer bildirmediğiniz zaman küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir.

Bu ilacın kullanımına bağlı olarak yaygın olarak görülen herhangi bir Mucovit-c ilacı yan etkileri bildirilmedi görülüyor.

READ This:  Bahar Alerjisinde Aşı Tedavisi

Mucovit-C ilacı asetilsistein olan mukolitikler ilaç grubu içerisinde yer alır. Mucovit-c ilacı, yoğun yapıdaki balgamın atılmasını, azaltılmasını, tükürmenin kolaylaştırılmasını sağlayan durumlarda, bahsi geçen hastalıklarda, belirlenen bozuklukların tedavisinde ve yüksek doz parasetamol alımına bağlı olarak ortaya çıkan karaciğer yetmezliği gibi durumların önlenmesinde etki sağlar.

Mucovit-c Fiyatı

Mucovit-c ilacı fiyatı, Sağlık Bakanlığı’na bağlı İEGM tarafından 17 Haziran 2019 tarihi itibariyle açıklanan KDV dahil satış fiyatı 14,97 TL olarak biliniyor. Mentis İlaç firması tarafından satışa sunulan bu ilaç Jenerik ilaç sınıflandırmasında yer alıyor.

Mucovit-c Yorumları

Herhangi bir ilacı doktorunuza ya da eczacınıza danışmadan kullanıma geçmeyiniz. İnternet sitelerinde ilaçlar hakkında verilen bilgiler, Mucovit-c kullanıcı yorumları bir uzmanın sizi muayene ederek vereceği reçetenin yerini tutmayacağını kesinlikle unutmamanız gerekir.

Doktorunuz ilacı nasıl yazdıysa o şekilde kullanmanız büyük önem taşır. Tedavi sürecinde mutlaka doktorun yönergelerine uyulması şart olup, Mucovit-c ilacını talimat dışı uygulamaları ilaçtan beklenen faydaların tersi yönde etki sağlayabilir. Hastalığın seyrinde olumsuz sonuçlar doğurmasına sebebiyet verebilir.

Bu sebeplerden dolayı Mucovit-c ilacı yorumlar kısmına bakmadan önce doktorunuzun bu ilacı size yazmış olduğundan emin olmanız gerekir.

Mucovit-c Ne işe Yarar?

Mucovit-c, akciğer ve karaciğerde glutatyon sentezine sistein vericisi olarak katılarak, glutatyon sentezini arttırır. Asetilsistein ve glutatyon özellikle akciğerde ortaya çıkan serbest oksijen radikallerini bağlayarak, muhtemel hücre hasarını önleme etkisini sağlar.

Mucovit-c ilacını ilk olarak akciğer, böbrek ve karaciğere geçiş sağlar. Mide ve bağırsak sıvılarında stabil hale gelir.

Uygulamadan 30-60 dakika sonra plazma konsantrasyonu doruk noktasına ulaşmış olur. Vücutta birikmez, dokularda özellikle akciğer dokusunda yüksek konsantrasyonda yer alır. Asetilsistein canlı organizmada sistein, disülfitler ve konjugatları oluşturabilir ve alımından 24 saat sonra idrarla atılır.

Portal dolaşım ile karaciğere geçer ve ilk geçiş metabolizmasına uğramış olur. Karaciğerde asetilize edilerek sisteine metabolize sağlar. Böbrek, karaciğer ve akciğerler yolu ile vücuttan atılımı gerçekleşir.

READ This:  What is a Loan Scholarship?

Farmakodinamik özellikler bakımından C vitamini suda çözünen önemli bir vitamin ve antioksidan olarak bilinir. Organizmanın düşük C vitamini stoklama kapasitesi dikkate alındığında, yeterli miktarların düzenli olarak alınması insanlar için büyük önem arz eder.

C vitamininin vücutta birçok işlevi bulunmaktadır. Çeşitli etmenler, lipid peroksitlenmesi yoluyla hücre membranlarının hasarına yol açabilecek serbest radikalleri inaktif hale getirerek hücreyi korumaya alır. C vitamini, prolinden hidroksiprolin üretiminde anahtar bir rol alarak kolajen üretiminde çok önemli bir role sahiptir. Kolajen oluşumundaki bozukluklara bağlı olarak yara iyileşmesinde gecikme, kemik büyümesinde düzensizlikler, damar frajilitesi ve diş oluşumunda bozukluklar c vitamini eksikliğinde meydana gelir.

  • Yeterli seviyede C vitamini alınmadığı durumlarda kolesterol düzeyinin yükseldiği gözlemlenen bilgiler arasında yer alır.
  • Ek C vitamini alımı ile kolesterolün safra asitlerine dönüşümü artarak kolesterol miktarının normale dönüşebildiğine dair bulgular yer alır. C vitamini kortizon sentezini hızlandırarak organizmanın strese karşı daha güçlü yanıt sergilemesine sebebiyet verir. C vitamini, serbest radikalleri inaktive ederek katarakt oluşum riskini azaltmayı sağlar.
  • Hayvanlarda interferon oluşumunda bir artışa neden olduğu saptanmış ve insanlarda da benzer etkisi olabileceğine ilişkin ipuçlarına ulaşılmıştır.
  • C vitamini, yiyeceklerden demir emilimini arttırdığından, besinlerden alınan demir miktarını arttırır ve demir eksikliği anemisine karşı koruyucu bir etki sağlamış olur.
  • C vitamini, ağırlıklı olarak ince bağırsağın üst kısmında sodyuma bağımlı aktif transport mekanizması yoluyla emilimi sağlanır.
  • C vitamini yüksek konsantrasyonlarda bulunduğu zaman, emilim pasif difüzyon yoluyla sağlanmış olur.
  • C vitamini, dehidroaskorbik asit üzerinden kısmen oksalik aside metabolize edilebilir.

Fakat aşırı miktarlarda alındığında C vitamini büyük oranda değişmemiş biçimde idrar ve dışkıyla atılımını sağlar. Askorbik-asit-2-sülfat da bir metabolit olarak idrarda bulunur. Fizyolojik vücut depoları yaklaşık olarak 1500 mg olur. Askorbik asidin atılım yarı-ömrü, verilme şekli, verilen miktar ve emilim hızı önemli etkenlerdir.

READ This:  Üveit Hastalığı Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Yaklaşık olarak 50 mg’lık oral bir C vitamini dozundan sonra, yan-ömrü yaklaşık 14 gün, 1 mg’lık bir dozun verilmesinden sonra ise yaklaşık olarak 13 saat olarak bilinir.

Intravenöz yolla 500 mg sodyum askorbat verilmesinden sonra, yan-ömrü yaklaşık olarak 6 saat olarak bilinir.

1 ya da 2 mg’dan daha düşük miktarlarda C vitamini alındığında, ana atılım yolu böbrekler olur.

3 mg’ı aşan dozlarda ise, artan miktarlar değişmemiş biçimde dışkı ile atılımı sağlanır. Yoğun kıvama sahip olan balgamın atılması, ekspektorasyonun kolaylaştırılması gereken bronkopulmoner hastalıklarda, bronşiyal senkresyon bozukluklarının tedavisinde ve yüksek doz parasetamol alımına bağlı olarak ortaya çıkan karaciğer yetmezliğinin önlenmesinde etken bir madde olarak bilinir.

Bu belirtilen durumlar ışığında Mucovit-c 600 mg ne ilacı sorusuna detaylı olarak cevap sağlanmış olur.

Artı olarak ilaçla ilgili genel bilgiyi sadece doktorlardan almanız sizlerin yararına olacaktır.

Mucovit-c İlacı Uyku Yapar Mı?

Baş dönmesi, ateş, nadiren dispepsi, kusma, bulantı ve ishal yapabilir. Ayrıca stomatit ve rinore, çok seyrek olarak ürtiker, kulak çınlaması, nadiren alerjik deri reaksiyonlarına sebebiyet verir. Fakat uyku yapmasıyla ilgili herhangi bir bilgi yer almamaktadır.

Her ilacın kendine göre etken maddeleri farklıdır ve zararlılık bakımından insan üzerinde etkili sonuçlar doğurabilir. Bu bakımdan bütün ilaçlar doktorların kontörlü altında olması hastalar için büyük önem arz eder.

Mucovit-c ilacı çeşitleri hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz ve Mucovit-c ilacı yorumlar için doktorunuz ya da eczacınız ile irtibata geçmeniz gerekir.

 

Bir önceki yazımız olan Dexplus İlacı Nedir, Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri Nelerdir? Fiyatı başlıklı makalemizde Dexplus ilaç endikasyonları, dexplus ilaç fiyatı ve dexplus ilaç nasıl kullanılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

Back to top button