MedicinesStudent Tips

Augmentin Bid 1000 MG İlacı Nedir? Ne İşe Yarar? Yan Etkileri Nelerdir? Fiyatı

1000 mg Augmentin Bid film tablet; 125 mg Klavulanik asit ve 875 mg Amoksisilin etken maddelerini barındırır. İlaçta yardımcı madde olarak deiyonizc su, magnezyum stearat, polietilen glikol, hidrosipropilmetilselüioz, kolloidal silikon dioksit, mikrokristalize selüloz, sodyum nişasta glikolay, titaııtum dioksit bulunur. İlacın kullanım nedenine uygun bir sorununuz bulunmuyorsa kullanmamanız gerekir. Kullandıktan sonra görülebilecek yan etkiler listelenmiştir, herhangi birinin veya birkaçının görülmesi durumunda doktorunuzla irtibata geçmeniz gereklidir.

Contents

Augmentin Bid 1000 MG Yan Etkileri

Duyarlılık oluşabilecek durumlar göz önünde bulundurularak bir yan etki listesi hazırlanmıştır. Augmentin Bid MG yan etkileri arasında dudaklarda ve ağızda şişkinlik yaratması, ateş gibi durumlar bulunuyor. Nadir görülen fakat duyarlılık durumlarında görülme ihtimali bulunan yan etkiler şunlardır;

 • Derinin alt kısmında kırmızı beneklerin görülmesi, cilt yüzeyinde kızarıklıklar, damar iltihabı, morluklar oluşması
 • Dudakta, dudak çevresinde, ağızda, dilde veya boğaz bölgesinde şişme ve yutkunma zorluğu yaşanması
 • Kanlı, sıvık dışkı – ishal
 • Ağızda, genital bölgede, aşırı halsizlik ve yorgunluk, deride kırmızı veya mor / pembe renkte lekelerin oluşmaya başlaması, ilaca karşı aşırı hassas olduğunuzun bir göstergesidir. Ateş, ayakta veya avuçta sürekli oluşan kaşıntı gibi durumlar da tıbbi müdahaleye ihtiyaç olduğunu belirten yan etkilerdir.

Yaygın görülen yan etkiler şunlardır;

 • Kusma
 • Bulantı
 • İshal
 • Cildin belirli bölgelerinde oluşan mantar enfeksiyonu

Augmentin 1000 MG Kullanımı

Augmentin 1000 MG kullanımı için dikkat edilmesi gereken durumlar bulunuyor. 12 yaş altı çocuklarda kullanılması zararlı olabileceği gibi, pek çok yan etkinin daha şiddetli bir şekilde görülmesine neden olabilir. Sadece yetişkinler ve 12 yaş üzerinde olan çocuklar tarafından uygun olan doza sahiptir.

READ This:  Sodyum Yüksekliği Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Diş ağrılarına özel olarak enfeksiyon tedavisi için kullanılmak istendiği taktirde 5 gün boyunca günlük 2 kez olacak şekilde (625 mg tabletten) kullanılması uygun olacaktır. Tedavi süresi en fazla 14 gün olacak şekilde belirlenmelidir. 14 günden uzun süre boyunca, süreklilik haline getirilerek bu ilacın kullanılması doğru değildir. Tedavi süresi, diş için 14 günün üzerinde olmamalı ve bu süre içerisinde enfeksiyon geçmediği taktirde tekrar tıbbi destek alınmalıdır.

Şiddetli enfeksiyonlar ile karşılaşılması durumunda, gün içerisinde iki kez olarak 1000 MG olan tabletin kullanılması yeterli olacaktır. Hafif ve orta şiddetli olan enfeksiyonlarda kullanılmak istenmesi halinde, günde 2 kez olmak kaydıyla 625 mg tablet yutulması yeterlidir.

 • İlacın kullanımında dikkat edilmesi gereken durumların başında, çiğnenmeden yutulması geliyor. Eğer tabletin büyük olduğunu düşünüyor ve yutamıyorsanız, çiğnememek kaydıyla ilacı ikiye bölebilir ve bu şekilde yutabilirsiniz.
 • Gün içerisinde bir dozu unuttuysanız, ikinci dozla birlikte birinciyi de almayınız. Örnek olarak; sabah ve akşam olacak şekilde iki doz olarak kullanıyorsanız ve sabah dozunu almayı unuttuysanız, akşam dozunu alırken aklınıza geldiğinde 2 tableti de aynı anda kullanmamalısınız. Aksi bir durumda Augmentin doz aşımı problemleriyle karşılaşabilirsiniz.

Augmentin Antibiyotik 1000 MG Ne İşe Yarar?

Augmentin Antibiyotik, 625 ve 1000 MG olan türleriyle hastalığa bağlı olarak kullanılan bir tablettir. Mikrop görülmesi, bakterilerin artmaya başladığı görülen bir hastalık üzerine başarılı tedavi sonucu alınabilecek şekilde üretilmiş ilaçtır. Augmentin antibiyotik 1000 MG ne işe yarar? İlacın kullanılması durumunda aşağıdaki sorunların tedavisinde başarılı sonuçlar alınması mümkün oluyor;

 • Dişte oluşan abselerin normale dönmesi ve diş ağrılarının geçirilmesi için
 • İdrar yolu enfeksiyonları, idrar kesesinin iltihabı, idrar yolunda oluşan iltihap durumlarının üreme organlarında görülmesi durumunda tedavi için
 • Vücudun herhangi bir yerinde çıkan çıbanların geçirilmesi, irin keselerinin normale dönmesi, yaraların enfeksiyon kapması durumunda tedavi ve deri enfeksiyonlarının tedavisi için
 • Kandaki bakterilerin, karın içi veya dokularda bakterilerin zararsız hale getirilmesi için
 • Sürekli hale gelen ve tekrarlayan bademcik bölgesindeki iltihaplar, orta kulak bölgesinde oluşan iltihap, üst solumun yolunda enfeksiyon ve sinüzit tedavisi için
READ This:  Where can I see Donations to pay off my Student Loan?

Augmentin antibiyotik kullanılır.

Augmentin Kullananlar

Hamile olmanız, emzirme sürecinde olmanız durumunda ilacı kullanmayla ilgili öneriyi mutlaka doktorunuzdan almış olmanız gerekiyor. İltihabınızın bulunması durumunda, doktorunuza danışmadan kullanmaya başlamanız zararlı olabilir. Augmentin kullananlar tarafından, geçmiş hastalıklarında iyi geldiği için bir sonraki iltihapta da doktorla görüşülmeden bu ilacın kullanılması doğru değildir.

Augmentin 1000 MG Fiyatı

Son yapılan açıklamayla birlikte Augmentin 1000 MG fiyatı 13.64 Türk Lirası olarak duyurulmuştur.

Augmentin 1000 MG Doz Aşımı

Normalde günlük kullanmanız gerekenden daha fazla tablet yutmanız durumunda, Augmentin 1000 MG doz aşımı etkileriyle karşı karşıya kalırsınız. Bu etkiler arasında ilk olarak sindirimle ilgili problemlerin bulunduğu görülecektir. Sindirim sisteminizin herhangi bir evresinde sorun yaşayabilir, probleminizin gözle görülür şekilde mağduriyetinize neden olacağına şahit olabilirsiniz. Doz aşımında ilk olarak su / clcktrolit dengesi bozulacağı için, sindirimde ve su tüketimiyle ilgili eksiklikten doğan sorunlar yaşanacaktır.

Eğer gün içerisinde yeteri kadar su içmez ve doz aşımı gerçekleştirirseniz, böyle bir durumda kristalüri görülme ihtimali bulunacaktır. Kristalüri ise, böbrek yetmezliğine yol açan durumlardan bir tanesi olduğu için bol su içilmesi önemlidir. Augmentin Bid kullanımı ile ilgili süreyi doktorunuzdan öğrendiğinizde, tüm süre boyunca ilacı kullanmanız gereklidir. Kendinizi daha iyi hissettiğinizde değil, doktorunuzun belirlediği tedavi süresi boyunca ilacı düzenli olarak, doz aşımı olmamasına dikkat ederek kullanmanız gereklidir.

Bir önceki yazımız olan Beloc ZOK 100 Mg Nedir? Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir? Fiyat? başlıklı makalemizde beloc ilacı, beloc nedir ve beloc yan etkileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

Back to top button