MedicinesStudent Tips

Aldactone İlacı Nedir? Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir? Fiyat?

Aldactone, etken maddesi spironolakton olan idrar söktürücü olarak kullanılan bir ilaçtır. Tıbbi anlamda diüretikler grubuna dahil olan ilaç genel olarak vücutta çok fazla sıvı birikmesine bağlı rahatsızlıkların giderilmesinde ve kan değerlerinin düzenlenmesinde tavsiye edilmektedir.

Contents

Aldactone Nasıl Kullanılır?

Aldactone ilacı, vücutta biriken fazla suyun idrar yoluyla vücuttan dışarı atılmasını kolaylaştıran bir diüretik türüdür. Vücutta su birikintisinin belirtileri olan nefes almada güçlük çekme ve kesik kesik nefes alma durumlarında doktorlar tarafından reçete edilen bir ilaçtır. Bununla beraber ayak bileklerinde zamanla ortaya çıkan büyük çaptaki şişlikler de vücutta biriken su oranının diğer belirtisidir. Öte yandan insan vücudunda bulunan Aldosteron hormonunun vücutta etkinliğini artırmasıyla da vücut su toplamaya başlamaktadır. İşte bu tür durumlarda Aldactone ilacının yardımına başvurulur. Aldactone söz konusu hormonu dengeleyerek vücudun normal şartlara geri dönmesini ve fazla sıvıların idrar yoluyla atılmasını sağlamaktadır. Ayrıca kandaki potasyum miktarının normal seviyelerin altında seyretmesi ve vücutta kıllanma artışı yaşanmasını engellemek için de bu ilaç kullanılmaktadır. Reçete ile alınan Aldactone’nin kullanımı doktorun direktifleri doğrultusunda yapılmalıdır. Eğer doktordan gerekli öneriler alınmadıysa tavsiye edilen kullanım şekli yetişkinler için günde 1 tablet olacak şekildedir. Günlük doz miktarı,  rahatsızlığın durumuna göre 25 mg ile 200 mg arasında değişiklik göstermektedir.

Aldactone Yan Etkileri Nelerdir?

İlacın etken maddesine alerjisi ya da hassasiyeti olanlarda Aldactone’nin yan etkileri görülebilmektedir. Bu yan etkiler görüldüğünde doktora başvurularak ilaca karşı alerji olup olmadığı ortaya çıkarılmalıdır. Söz konusu yan etkiler şunlardır:

  • Kalp atışında düzensizlik
  • El ve ayaklarda beliren karıncalanma hissi
  • Yüzde ve dudaklarda aniden ortaya çıkan kaşıntı ve kızarıklıklar
  • Kadınlarda adet düzensizliği
  • Erkeklerde ve kadınlarda cinsel isteksizliğin ortaya çıkması
  • Uyuşukluk
  • Sersemlik ve zihin bulanıklığı
READ This:  Voltaren Emulgel Forte Nedir, Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri Nelerdir? Fiyatı

Aldactone Ne Kadar?

2019 yılında Aldactone fiyatı, 100 mg 16 tablet olacak şekilde 11.90 TL’den tüm eczanelerde satışa sunulmaktadır. Ayrıca Aldactone ilacı, eczanelerden reçetesiz olarak satın alınabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan A-ferin İlacı Nedir? Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir? Fiyat? başlıklı makalemizde a-ferin, aferin ve ağrı kesici hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

Back to top button